Dallime mes rishikimeve të "Frekuenca këndore"

ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
 
No edit summary
ku
:''''ω është frekuenca kendore ose shpejtësisë këndore (e matur në [[radian për sekondë]]),
:''T'' është [[FrekuencaPerioda| perioda]] (e matur në [[sekonda]]),
:''F'' është [[frekuencaFrekuenca| frekuenca e zakonshme]] (e matur në [[Hertz|herc]]),
:''v'' është [[shpëjtesiaShpejtësia]] tangjenciale për një pikë rreth boshti të rrotullimit (e matur në [[metër për sekondë | metra për sekondë]]),
:''r'' është [[rrezja]] e rrotullimit (e matur në [[metra]] ).
 
Frekuenca këndor është pra një faktor i shumefishte i[[Frekuenca |frekuencës së zakonshme]]. Megjithatë, përdorimi i frekuences kendore është shpesh më i preferuar në shume aplikime, sepse ajo shmang përdorimin e tepërt te π. Në fakt, ajo është përdorur në shumë fusha te fizikës që përfshijne fenomene periodike, të tilla si [[mekanika kuantike]] dhe [[Elektrodinamika]].
1.603

edits