Ndryshimi mes inspektimeve të "El-Biruniu"

97 bytes added ,  10 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
 
== Jeta e tijë ==
 
Ebu Rejhan Muhamed ibn Ah-med el Biruni, dijetar persian ishekullit XI, u lind më 15shtator 973në Havarizm, që atëherë ishte pjesë e Dinastisë Abasite në Uzbekistanin e sotëm.Studioi matematikën dhe astronominë nën mbikëqyrjen e dijetarit Ebu Nasr Mensur, i cili ishte koleg i filozofit Ibn Sina dhe i historianit Ibn Miskevejh, që punonin së bashku në Universitetin dhe
qendrën shkencore që kishte themeluar princi Ebu el Abbas Memun Havaraz-mshah. Ai po ashtu udhëtoi në Azinë Jugore, në Afganistanin e sotëm, pastaj shkoi edhe në Indi më 1030, ku mësoi gjuhët hinduse dhe studioi religjionin dhe filozofinë e këtij populli. Atje shkroi librin e tij Terkih el-Hind (Kronikat e Indisë)<ref>http://dituriaislame.net/</ref>.
 
== Punimet shkencore ==
 
== Kontribute të tjera ==
 
[[Kategoria:Dijetarë Muslimanë]]
 
== Referencat ==
{{ref}}
906

edits