Ndryshimi mes inspektimeve të "Anarkia"

28 bytes added ,  10 vjet më parë
v
roboti shtoj: yo:Ìjọba àìlólórí; cosmetic changes
v (roboti shtoj: yo:Ìjọba àìlólórí; cosmetic changes)
 
Në disa vende të botës, të rinjët Sistemin Anarki e konsiderojnë si shkalla më e lartë e zhvillimit të sistemeve shtetrore. Sipas tyre në këtë sistem, shtetasit janë të vetëdishem dhe nuk kanë nevojë për ligje. Në Hanover të Gjermanisë në pranveren e çdo viti mbahen Ditët e Anarkis ku të rinjët mblidhen, për te shprehur rebelimin dhe protestën e tyre ndaj sistemit zotërues.
Figura të shquara dhë te njohura anarkiste janë si psh. [[http://sq.wikipedia.org/wiki/Michail_BakuninMichail Bakunin Michail Bakunin]], [[Peter Kropotkin]], Viktor Serge dhe nje nga anarkistet e sotem është Naom Chomsky.
== Shiko dhe këtë ==
 
[[uk:Анархія]]
[[yi:אנארכיע]]
[[yo:Ìjọba àìlólórí]]
[[zh:無政府狀態]]