Dallime mes rishikimeve të "Mbretëria e Inkëve"

ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
(Faqe e re: '''Mbretëria Inke''' , është mbretëria më e madhe në Amerikën parakolumbiane. Ka qenë një ndër mbretëritë më të mëdha në botë në kohën para se të shkatrroher. Qendra ...)
 
No edit summary
 
Ekonomia ka qenë e bazuar në pronësinë kolektive të tokave dhe me zzgjidhje të mirë të ujitjes së tyre. Kanë pasur të zgjidhur mirë problemin e deponimit të rezervave ushqimore, të cilat mundësonin përparimin e mirë të mbretërisë edhe në sezonat e dobëta të të korrurave.
Rrjeti I rrugëve ka qenë mirë I përhapur që mundësonte transportin e mirë të mallërave dhe të ushqimit. Arqitektura, arti dhe përpunimi I metaleve kanë qenë mirë të zhvilluara. Ka qenë shum mirë e zhvilluar edhe mjekësia me kirirgji të përparuar
[[ar:إنكا]]
[[bat-smg:Inku imperėjė]]
[[bg:Инки]]
[[bn:ইনকা সভ্যতা]]
[[ca:Imperi inca]]
[[cs:Incká říše]]
[[cy:Ymerodraeth yr Inca]]
[[da:Inkariget]]
[[de:Inka]]
[[el:Ίνκα]]
[[en:Inca Empire]]
[[eo:Inkaa imperio]]
[[es:Imperio inca]]
[[eu:Inka Inperioa]]
[[fa:اینکا (امپراتوری)]]
[[fi:Inkat]]
[[fr:Inca]]
[[fy:Inka's]]
[[ga:Incigh]]
[[gl:Inca]]
[[he:אינקה]]
[[hi:इन्का साम्राज्य]]
[[hr:Inke]]
[[hu:Inka Birodalom]]
[[id:Kerajaan Inka]]
[[is:Inkaveldið]]
[[it:Impero inca]]
[[ja:インカ帝国]]
[[ko:잉카 문명]]
[[la:Imperium Incarum]]
[[lt:Inkų imperija]]
[[lv:Inku impērija]]
[[mk:Империја на Инките]]
[[ms:Empayar Inca]]
[[new:इन्का साम्राज्य]]
[[nl:Inca's]]
[[nn:Inkariket]]
[[no:Inkariket]]
[[pl:Państwo Inków]]
[[pt:Império Inca]]
[[qu:Tawantinsuyu]]
[[rmy:Thagaripen Inka]]
[[ro:Imperiul Inca]]
[[ru:Империя Инков]]
[[simple:Inca]]
[[sk:Inkská ríša]]
[[sl:Inki]]
[[sv:Inkariket]]
 
[[sw:Inka]]
[[ta:இன்கா பேரரசு]]
[[th:จักรวรรดิอินคา]]
[[tr:İnka İmparatorluğu]]
[[uk:Інки]]
[[ur:انکا]]
[[vi:Đế chế Inca]]
[[zh:印加帝國]]