Ndryshimi mes inspektimeve të "Guns N' Roses"

1.163 bytes removed ,  10 vjet më parë
v
U kthyen ndryshimet e 92.60.30.83 (diskutimet) në versionin e fundit nga IllusionFinal.
v (U kthyen ndryshimet e 92.60.30.83 (diskutimet) në versionin e fundit nga IllusionFinal.)
'''Guns N' Roses''' ([[sqt.]] pistole dhe trëndafila) është një grup muzikor [[hard rock]] nga [[SHBA|Amerika]], formuar në vitin [[1985]], në [[Los Angeles]] ([[Kalifornia]]).
== Historia e grupit ==
Guns N' Roses u formua në vitin 1986 nga [[Axl Rose]], [[Slash]], Izzy Stradlin, Duff McKagan dhe [[Steven Adler]]. Ata u regjistruan me kompanin muzikore Geffen Records. Në vitin 1987 ata lëshuan albumin Appetite for Destruction.
 
Guns N' Roses jane nje bade e njohur hard rock-u nga Amerika.Banda u formua ne Los Angeles te Californise.5 anetaret kryesore te grupit ishin Axe Rose vokalisti,Slash kitaristi kryesor ,Izzy Steadlin kitarist dhe vocalist I 2 ,Duff McKagen bassist dhe vocalist I 2 dhe Steven Adler bateri.Kenget me famoze te grupit jane Welcome to the Jungle, Paradise City, Sweet Child O'Mine, Patience, Live and Let Die, November Rain", Knockin' on Heaven's Door, Don't Cry, and Civil War.
Muzika qe ata bene ishte ndryshe nga rock-u famoz I viteve 80.Ata luanin Hard Rock.Por gjithashtu ishe shume prane me rockun tradiconal.Per kete arsye shume fansa muzikor u interesuan ne GnR.Grupi u krijua ne qershor te vitit 1985.Banda e vjeter e vokalistit Alex Rose quhej Hollywood Rose ndersa e kitaristit Tracii L.A Guns.Ata bashkuan dy emrat dhe e quajten grupin GnR.
Me 1985 Gnr vajten ne Seattle per te performuar.Tracci Guns dhe Rob Gardiner nuk mund te merrnin pjese.Rose therriti Slash dhe bateristin Steven Adler,te cilet ishin miqte e tij.Ai I kerkoi ndihme.Ata pranuan dhe u bene pjestare te perkoshem.Ndersa ktheheshin ne LA 5 antare shkruajten tekstin e Welcome to the Jungle e cila u be nje nder kenget me famoze.Pastaj ne vitin 1990 bateristi Steven Adler u pushua nga grupi pasi ai filloi te abuzonte me drogen.Ai u zevendesua nga Matt Sorum.
Albumi I fundit I GnR titullohet Chinese Democracy.
VAB
 
== Antarët e grupit ==
Antaret aktual te grupit jane: