Ndryshimi mes inspektimeve të "Marrëveshja e Ohrit"

1.074 bytes added ,  11 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (roboti shtoj: ja:オフリド合意)
6. 1. Palët i bëjnë thirrje bashkësisë ndërkombëtare, duke përfshirë edhe OSBE-në që të shtojë ndihmat për projektet nga fusha e mediave, me qëllim të përforcimit të mëtejshëm të mediave elektronike, radio e TV dhe të mediave të shkruara, duke përfshirë edhe mediat në gjuhën shqipe dhe mediat shumëkombëshe. Palët gjithashtu i bëjnë thirrje bashkësisë ndërkombëtare që të shtojnë programet për aftësim profesinal për mediat e pjesëtarëve të bashkësive që nuk janë popullatë shumicë në Maqedoni. Palët gjithashtu i bëjnë thirrje OSBE-së që të vazhdojë përpjekjet në projektet e destinuara për përmirësim të marrëdhënieve ndëretnike.<br>
6. 2. Palët i bëjnë thirrje bashkësisë ndërkombëtare që të sigurojë ndihma për implementimin e Marrëveshjes Kornizë në fushën e arsimit sipëror<br>
 
==Literatur==
*M. Maksuti: ''Aspekti juridiko-kushtetues dhe politik i statusit shtetformues te popullit shqiptar ne Maqedoni.'' Shkup u.a. 2005. ISBN 978-9989-58-164-9.
* Stefan Troebst: ''Das makedonische Jahrhundert - Von den Anfängen der nationalrevolutionären Bewegung zum Abkommen von Ohrid 1893-2001.'' Ausgewählte Aufsätze. München 2007. ISBN 978-3-486-58050-1
 
== Weblinks ==
*[http://www.coe.int/t/e/legal_affairs/legal_co-operation/police_and_internal_security/OHRID%20Agreement%2013august2001.asp Text des Abkommens (engl.)]
*James Pettifer: FYROM after Ohrid. (2002) [http://www.defac.ac.uk/colleges/csrc/document-listings/balkan/G106 Quelle: Defence Academy of the United Kingdom. Conflict Studies Research Centre - PDF]
 
 
[[Kategoria:Politikë (Fyrom)]]
 
[[bg:Охридско споразумение]]
[[en:Ohrid Agreement]]
[[he:הסכם אוחריד]]
[[ja:オフリド合意]]
[[mk:Охридски рамковен договор]]
[[no:Ohridavtalen]]
[[ru:Охридские соглашения]]
[[sq:Marrëveshja e Ohrit]]
[[sv:Ohridavtalet]]
 
==Shiko dhe këtu==
Anonymous user