Dallime mes rishikimeve të "Montgomery"

1.438 bytes added ,  12 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (roboti ndryshoj: es:Montgomery (Alabama); cosmetic changes)
No edit summary
|prefiksi = 334
|faqezyrtareekuvendit =
|partiaudheheqese = DemokratRepublikan
|sheshi = Alabama State Capitol.jpg
|popullsia = 201.998
|cilishtet = Alabama
|cilirrethe = Montgomery
|kryetarimomental = RobertTodd BrightStrange
|shënim =
}}
'''Montgomery''' (shqiptohet mëntg'amëri) është kryeqyteti i [[Shtetet Federale të Amerikës|Shtetit Federal]] [[Alabama|AlabamesAlabamës]] në SHBA. Ai është, qyteti i dytë më i populluar, dhe zona metropolitane e katërt më e populluar në këtë shtet, dhe është qendra e Rrethit Montgomery. Popullsia e qytetit në vitin 2006 ishte 201.998 banorë. Montgomeri është qyteti kryesor i Zonës Statistikore Metropolitane Montgomeri, e cila kishte një popullsi prej 365.924 banorë në vitin 2008.
 
Qyteti u inkorporua në vitin 1819, si një bashkim i dy qyteteve që shtriheshin përgjatë lumit Alabama. Ai u bë e kryeqytet i shtetit në 1846. Në shkurt 1861, Montgomeri u zgjodh si kryeqyteti i parë i Konfederatës së Shteteve të Amerikës, deri kur selia e qeverisë u çvendos në Richmond, Virginia në maj të atij viti. Gjatë mesit të shekullit të 20-të, Montgomeri ishte qendra kryesore e Lëvizjes për të Drejtat Civile të Afro-amerikanëve.
 
Sot, përveç shumë selive të Agjencive qeveritare të Alabamës, Montgomeri ka edhe një prani të madhe ushtarake për shkak Bazës Ajrore Ushtarake Maksuell. Në Montgomery ndodhen universitetet publike si Universiteti Shtetëror i Alabamës, Universiteti i Trojës (filiali i Montgomerit), dhe Universiteti i Auburn-it (filiali i Montgomerit), kolegjet private si Universiteti Faulkner, Kolegji Huntingdon, dhe Shkolla Juridike Thomas Jones Goode. Në Montgomeri ndodhet gjithashtu Hyundai Motor Manufacturing Alabama, uzina e prodhimit të automobilave Hyundai.
 
== Historia ==