Dallime mes rishikimeve të "Ernest Rutherford"

36 bytes added ,  12 vjet më parë
v
roboti shtoj: arz:ارنست رذرفورد; cosmetic changes
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
v (roboti shtoj: arz:ارنست رذرفورد; cosmetic changes)
[[FiguraSkeda:Ernest Rutherford.jpg|thumb|right|Ernest Rutherford]]
Sir '''Ernest Rutherford''', [[Baron]] i parë [[Rutherford of Nelson]], lindi më [[30 gusht]] 1871 në [[Brightwater]] afër [[Nelson]]/[[Zelandë e re]] dhe vdiq më [[19 tetor]] 1937 në [[Cambridge]]. Ishte nga Zelanda e Re, por punoi në [[Angli]] si studiues i fizikës bërthamore. Në vitin [[1908]] mori çmimin [[Çmimi Nobel| Nobel]]. Dhe që nga viti [[ 1931]] ishte baron i [[Rutherford of Nelson]].
 
[[CategoryKategoria:Kimistë zelandezë]]
[[CategoryKategoria:Lindje 1871]]
[[CategoryKategoria:Vdekje 1937]]
[[CategoryKategoria:Çmimi Nobel për Kimi]]
 
[[an:Ernest Rutherford]]
[[ar:إرنست رذرفورد]]
[[arz:ارنست رذرفورد]]
[[az:Ernest Rezerford]]
[[bat-smg:Ernestos Rezerfuords]]