Dallime mes rishikimeve të "Mikrobiologjia"

173 bytes added ,  11 vjet më parë
v
roboti shtoj: bs, fa, kk, new, sk; cosmetic changes
v (roboti shtoj: bs, fa, kk, new, sk; cosmetic changes)
[[FiguraSkeda:Agar plate with colonies.jpg|thumb|250px|Mikroorganizma në një laborator]]
'''Mikrobiologjia''' (nga [[Greqishtja|greq.]] ''μικρός'', mikrós,-"i vogel"; ''βίος'', víos,-"jete" dhe ''λόγος'', lógos,-"fjalë", "mësim", "dije") është degë e [[Biologjia|biologjisë]] që merret me studimin e [[Mikroorganizmi|mikroorganizmave]] ([[Mikrobi|mikrobeve]]), ndërtimin, funksionimin dhe ndikimin e tyre në [[Organizmi|organizmat]] e tjera të gjalla. Mikroorganizmat janë organizma të vogla [[mikroskopi]]ke [[Njëqelizorët|njëqelizore]] të padukshme për syrin e njeriut. Këtu hyjnë [[bakteri]]et, [[protozoa]]t, [[këpurdha]]t, [[mikroalga]]t, [[Prokarioti|prokariotet]] dhe [[Virusi|viret]].
== Historia e mikrobiologjisë ==
[[Bakteri]]et u vëzhguan në fillim nga [[Anton van Leeuwenhoek]], në vitin [[1676]] me anën e një [[mikroskopi]] njëlentësh të cilin ai e ndërtoi vetë. Emri "bakterium" hyri shumë më vonë në përdorim, nga [[Kristian Gotfrid Erenberg|Christian Ehrenberg]] në vitin [[1828]], fjalë që rrjedh nga greqishtja ''βακτηριον'', vaktirion - "shkop i vogël, thupër".
== Nëndegët e mikrobiologjisë ==
Fusha e mikrobiologjisë mund të ndahet përgjithsisht në disa nëndegë:
* '''Mikrobiologjia fiziologjike''': Studimi i funksionimit [[Biokimia|biokimik]] te [[qeliza]]ve mikrobiologjike. Përfshin studimin e rritjes mikrobiologjike, [[metabolizmi]]n mikrobiologjik dhe [[Struktura qelizore e bakterieve|strukturen qelizore të bakterieve]].
* '''Mikrobiologjia ushqimore''': studion mikrobet qe shkaktojne prishjen e ushqimeve.
* '''Mikrobiologjia farmaceutike''': studion mikrobet qe shkaktojne ndotjen dhe prishjen farmaceutike.
== Dobitë e mikrobiologjisë ==
 
== Shiko edhe ==
:[[Bakteriologjia]]
:[[Viriologjia]]
:[[Imunologjia]]
 
== Lidhje të jashtme ==
 
[[CategoryKategoria:Biologji]]
 
[[CategoryKategoria:Mikrobiologji]]
[[Category:Biologji]]
[[Category:Mikrobiologji]]
 
[[af:Mikrobiologie]]
[[ast:Microbioloxía]]
[[bg:Микробиология]]
[[bs:Mikrobiologija]]
[[ca:Microbiologia]]
[[cs:Mikrobiologie]]
[[es:Microbiología]]
[[eu:Mikrobiologia]]
[[fa:میکروبیولوژی]]
[[fi:Mikrobiologia]]
[[fo:Smáverulívfrøði]]
[[it:Microbiologia]]
[[ja:微生物学]]
[[kk:Микробиология]]
[[ko:미생물학]]
[[ku:Hûrjînewerzanist]]
[[lv:Mikrobioloģija]]
[[mk:Микробиологија]]
[[new:माइक्रोबायोलोजी]]
[[nl:Microbiologie]]
[[nn:Mikrobiologi]]
[[ru:Микробиология]]
[[simple:Microbiology]]
[[sk:Mikrobiológia]]
[[sl:Mikrobiologija]]
[[sr:Микробиологија]]