Dallime mes rishikimeve të "Sovraniteti"

5 bytes added ,  12 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
v (roboti shtoj: kk:Егемендік)
No edit summary
'''Sovraniteti''' është drejta e ekskluzive per te ushtruar autoritet suprem mbi nje grup njerezish, rajon gjeografik. Ne te drejten nderkombetare koncepti me i rendesishem i sovranitetit i referohet ushtrimit te autoritetit nga shteti.
'''Sovraniteti''' është drejta e përzgjedhëse për ushtrime supreme të [[autoriteti]]t [[politik]]e (e.g. legjislativët, gjyqësore, dhe/apo ekzekutive) mbi një regjion gjeografike, grup e njerzëve, apo vetën.
 
{{poli-cung}}
 
[[Category:Politikë]]
Anonymous user