Dallime mes rishikimeve të "Aosta"

4 bytes added ,  12 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
(Name in French is official)
No edit summary
'''Aosta''' ([[frëngjisht]] : '''Aoste'', Arpitan: ''Aoûta'', [[italisht]] : '''Aosta''', Arpitan: ''Aoûta'') është qyteti kryesor i [[Lugina e Aostës|Luginës dygjuhësh Aosta]] në [[Alpet]] Italiane, 110 km (68 mi) ne veri-veriperëndim të Torinos. Ajo ndodhet pranë hyrjes së tunelit italiane [[Mont Blanc]], në turmë të Buthier dhe Baltea Dora, dhe ne kryqëzimin e Madh dhe rruga e vogël Shën Bernard. Aosta nuk është kryeqyteti i krahinës, pasi këto funksione janë të ndarë nga rajoni dhe komunat.
 
== Historia ==
Anonymous user