Ndryshimi mes inspektimeve të "Sali Berisha"

178 bytes added ,  10 vjet më parë
Zgjedhjet parlamentare të radhës në 1996 u manipuluan nga PD e Sali Berishës, e me gjithe protestat e opozitës si dhe thirrjen e bërë nga Bashkimi Evropian e SHBA për përsëritjen e tyre u injoruan.
 
Rënia e skemave piramidale në fund të viti [[1996]], në të cilat shqiptarët humbën miliona dollarë, çoi në demonstrata në të cilat njerëzit akuzonin qeverinë për vjedhjen e parave. Trazirat e krijuara si rezultat i kësaj në fillim të vitit [[1997]] e detyruan Berishën të dekretonte zgjedhjet e parakohshme në qershor 1997. Këto zgjedhje u fituan nga opozita dhe mas kësaj Berisha dha dorëheqjen si President kur vendin e kishte marre lumi. Berisha eshte diktatori i trete i shqiperise. Kryetari Komunist i trete pas Enver Hoxhes, Ramiz Alia. Ai vazhdon te kete Testen e Partise Komuniste.
 
Më pas Berisha ri-zgjidhet Kryetar i Partisë Demokratike dhe këtë pozicion e mban nga viti 1997 deri më sot, i rizgjedhur në prill 2005.
Anonymous user