Ndryshimi mes inspektimeve të "Sabit Rrustemi"

946 bytes removed ,  10 vjet më parë
}}
'''Sabit Rrustemi''' është i lindur më [[3 Prill]] [[1959]] në Terzijaj, fshat në afërsi të [[Zhegra|Zhegrës]], [[Komuna e Gjilanit]]. Shkollimin fillor e kryen në Zhegër, atë të mesëm në Gjilan, ndërsa studimet në Degën e Letërsisë dhe [[Gjuha shqipe|Gjuhës Shqipe]], në [[Prishtinë]].
 
== Veprat ==
* "'''Ku i la lisat era'''" [[Rilindja]], [[Prishtinë]], libër ky i dorëzuar që në vitin [[1981]], redaktuar nga poeti i mirënjohur [[Ali Podrimja]].
* "'''Besoj në një diell'''", [[Fjala]] [[1992]] [[Prishtinë]].
* "'''Variacione për lirinë'''", [[Rilindja]], [[1997]], [[Prishtinë]].
* "'''Ëndrra që puthet'''" poezi, [[Rozafa]], [[2001]], Prishtinë.
* "'''Pika e Zezë'''", përmbledhje tregimesh, [[Flaka e vëllazërimit]], [[Shkup]], 1993.
* "'''Maska e Mysafirëve'''" , [[SH.B. Buzuku]], [[Prishtinë]], [[1997]].
* "'''Jetëshkrimi i Sylë Kopernicës'''", prozën dokumentare [[1994]], Shtëpia Botuese "Plejada" botues, [[Beqir Musliu]].
* "'''Natyrë me vaj'''", album poetik, Shtëpi Botuese [[Plejada]], [[Prishtinë]] me parathënie të [[Beqir Musliut]].
* "'''Paqja e brishtë'''", bot. [[Rozafa]], [[Prishtnë]], [[2007]]
* "'''SHIU I BUZËVE TUA'''", bot. [[Rozafa]], [[Prishtnë]], [[2009]]
 
== Çmimet letrare ==
Anonymous user