Dallime mes rishikimeve të "Shpirti"

48 bytes added ,  12 vjet më parë
v
roboti shtoj: new:नुगःद्यः; cosmetic changes
v (roboti shtoj: cs:Duch, es:Ser espiritual)
v (roboti shtoj: new:नुगःद्यः; cosmetic changes)
[[FiguraSkeda:RobertFuddBewusstsein17Jh.png|thumb|200px|]]
Fjala shqipe '''shpirt''' e ka prejardhjen nga [[latinishtja]] ''spiritus'' - [[Fryma|frymë]].
:''Shpirti është pjesa jolëndore e [[njeriu]]t, e pavdekshme dhe e mençur, aftësia e të gjykuarit dhe e të dalluarit midis së keqes dhe së mirës, [[mendja]] dhe [[ndërgjegjja]], fryma, fuqia shtytëse për të krijuar, vepruar, menduar dhe përfytyruar. Shpirti është [[zëri]] i brendshëm i njeriut.''
 
Sipas [[Feja|fes]], shpirti shkëputet nga [[trupi]] i njeriut vetëm me [[Vdekja|vdekjen]] e tij trupore. Disa njerëz mendojnë se pa trupat e tyre, shpirtrat mund të ekzistojnë ende në tokë dhe në vende të tjera si [[parajsa]] ose [[ferri]]. Disa besojnë që shpirtrat mund të flasin me njerëzit, apo ndryshojnë gjërat në botë. Shumë fe e ndalojnë në çdo mënyrë komunikimin me shpirtra të tillë, por disa e përfshijnë këtë si pjesë të ushtrimit të tyre.
== Domethënia e fjalës ==
 
== Shpirti në filozofi ==
 
== Shpirti në shkencë ==
 
== Shpirti në fe ==
 
== Përdorimet [[Metafizika|metafizike]] dhe [[Metafora|metaforike]] ==
 
== Shiko edhe ==
* [[Arsyeja]]
* [[Mendimi]]
* [[Truri]]
 
== Lidhje të jashtme ==
* http://www.selfknowledge.com/91452.htm
* http://www.thefreedictionary.com/spirit
* http://www.wordreference.com/definition/spirit
 
== Video ==
* [[Manfred Spitzer]]: [http://www.br-online.de/cgi-bin/ravi?verzeichnis=alpha/geistundgehirn/v/&file=spitzer_14.rm&g2=1 Foto nga shpirti i gjallë:] [[RealVideo]] nga kanali televiziv [[BR-alpha]], seritë "Shpirti dhe truri". Gjermanisht rreth 15 minuta. Për të shikuar këtë video nevojitet programi RealVideo.
 
[[CategoryKategoria:Spiritualitet]]
[[CategoryKategoria:filozofiFilozofi]]
 
[[ca:Ésser espiritual]]
[[ko:정신]]
[[lt:Dvasia]]
[[new:नुगःद्यः]]
[[nn:Ande]]
[[no:Ånd]]