Ndryshimi mes inspektimeve të "Guns N' Roses"

17 bytes added ,  10 vjet më parë
rregullova informacioni qe Liridon kishte shtuar dhe e organizova.
v (roboti ndryshoj: br:Guns N' Roses)
(rregullova informacioni qe Liridon kishte shtuar dhe e organizova.)
 
'''Guns N' Roses''' ([[sqt.]] pistole dhe trëndafila) është një grup muzikor [[hard rock]] nga [[SHBA|Amerika]], formuar në vitin [[1985]], në [[Los Angeles]] ([[Kalifornia]]).
 
== Historia e grupit ==
Guns N' Roses u formua në vitin 1986 nga [[Axl Rose]], [[Slash]], Izzy Stradlin, Duff McKagan dhe [[Steven Adler]]. Ata u regjistruan me kompanin muzikore Geffen Records. Në vitin 1987 ata lëshuan albumin Appetite for Destruction.
 
GunsAnëtarët N'e Roses u formuagrupitvitinkulm 1986 ngakarrierës ishin [[Axl Rose]], [[Slash]], Izzy Stradlin, Duff McKagan dhe [[Steven Adler]]. Rose, Stradlin dhe McKagan ishin me bendin që kur u krijua, dhe Slash dhe Adler erdhën pak më vonë. Bendi u formua në [[Los Angeles]] të Californisë. Ata u regjistruan me kompanin muzikore Geffen Records. Në vitin 1987 ata lëshuan albumin Appetite for Destruction.
Guns N' Roses jane nje bade e njohur hard rock-u nga Amerika.Banda u formua ne Los Angeles te Californise.5 anetaret kryesore te grupit ishin Axe Rose vokalisti,Slash kitaristi kryesor ,Izzy Steadlin kitarist dhe vocalist I 2 ,Duff McKagen bassist dhe vocalist I 2 dhe Steven Adler bateri.Kenget me famoze te grupit jane Welcome to the Jungle, Paradise City, Sweet Child O'Mine, Patience, Live and Let Die, November Rain", Knockin' on Heaven's Door, Don't Cry, and Civil War.
Këngët më famoze te grupit janë [[Welcome to the Jungle]], [[Paradise City]], [[Sweet Child O'Mine]], [[Patience]], [[Live and Let Die]], [[November Rain]], [[Knockin' on Heaven's Door]], [[Don't Cry]], and [[Civil War]].
 
Muzika qe ata benekrijuan ishte ndryshe nga rock-ustili famozrok Ii viteve 80. Ata nuk luanin Hardmuzikë Rock"Hair Metal". Por gjithashtu ishestili shumemuzikor pranei mengjante rockunrokut tradiconal.Per ketePër këtë arsye shumeshumë fansafanatikë muzikor u interesuan ne GnR. Grupi upo krijuaniseshe ne qershorkrijohesh te vititvitin 1985.Banda Bendi e vjetervjetër e vokalistit AlexAxl Rose quhej Hollywood Rose ndersandërsa e kitaristit të vjetër Tracii Guns quheshe L.A Guns. Ata bashkuan këto dy emratemra dhe e quajten grupin GnRGuns N' Roses.
 
Me 1985 GnrGnR vajtenvajtën ne Seattle perpër te performuarpërformuar.Tracci Tracii Guns dhe Rob Gardiner nuk mund te merrnin pjesepjesë. Rose therritithërriti Slash dhe bateristin Steven Adler,te cilettë cilët ishin miqtemiq e tij.Ai I kerkoi ndihme.Ata pranuan dhe nga ajo moment u benebënë pjestarepjestarë te perkoshempërkohëshëm.Ndersa ktheheshinKur negrupi LAu 5kthye antare shkruajtenLA, tekstinata eshkruajtën ''Welcome to the Jungle'' e cila u be njenjë nderndër kengetkëngët me famoze.Pastaj ne vitin 1990 bateristi Steven Adler u pushua nga grupi, pasi ai filloi te abuzonte me drogendrogë. Ai u zevendesuazvëndësua nga Matt Sorum.
 
Albumi Ii fundit Ii GnR titullohet [[Chinese Democracy]].
 
== Antarët e grupit ==
140

edits