Dallime mes rishikimeve të "Luiza Xhuvani"

2.944 bytes added ,  12 vjet më parë
v
U kthyen ndryshimet e 134.157.119.66 (diskutimet) në versionin e fundit nga Deni22.
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
(Faqja u zëvendësua me ''''Luiza Xhuvani''' == Filmografia == {{aktor-cung}} Category:Aktorë shqiptarë Category:Lindje 1964 es:Luiza Xhuvani pl:Luiza Xhuvani')
v (U kthyen ndryshimet e 134.157.119.66 (diskutimet) në versionin e fundit nga Deni22.)
'''Luiza Xhuvani''' lindi më [[26 mars]] [[1964]] në [[Sarandë]]. Një nga yjet e teatrit dhe kinemase shqiptare, deri më sot e vetmja [[aktore]] shqiptare e vleresuar me çmim në një festival ndërkombëtar filmi.
'''Luiza Xhuvani'''
 
U diplomua aktore ne Akademine e Arteve me 1986, por ne Teatrin Kombetar filloi punen pas nje pervoje dy vjeçare ne Estraden e Sarandes. Ende studente, fillon karrieren si aktore filmi me “Dhe vjen nje dite” (Infermierja) dhe “Flutura ne kabinen time” (Flutura) te V. Priftit, me te cilin fiton Kupen per Aktoren me te Mire ne Festivalin e Filmit, te vitit 1985, “Fjale pa fund” (Magdalena) i S. Pecanit, “Hetimi vazhdon” (Hetuesja), “Rrethi i kujteses” (Mbesa) i E. Musliut, “Muri i gjalle” (Rozafa) i M. Fejzos. Nga viti 1991 e ne vazhdim ka nje bashkepunim te suksesshem me regjisorin Gj. Xhuvani, nen drejtimin e te cilit interpreton ne filmat “Bardhe e zi”, “Nje dite nga nje jete”, “Dashuria e fundit” (Mirjana), me te cilin fiton perseri Kupen ne Festivalin X te Filmit, me 1995, “Funeral Business” (Sana), me te cilin u shfaq ne Festivalin e Venecias ne vitin 2000, “Parullat” (Diana), me te cilin fiton Çmimin Aktorja me e mire e Festivalit te Tokios 2003 dhe se fundi “I dashur armik” (2004).
== Filmografia ==
 
Ne Teatrin Kombetar interpreton vazhdimisht role protagoniste, si ne dramat “Une dhe Mefistofeli” (Margarita) te B. Hoxhes, “Dhelpra dhe rrushi” (Klea) te Figueiredos, “Dasem gjaku” (Nusja) te Lorkes, “Rikardi III” (Ledi Ana) te Shekspirit, “Kati VI” te Alfred Zheri, “Kengetarja tullace” (Misis Martin) te Ioneskos dhe komedite “Valsi i Titanikut” (Xhena) e “Oportunesku” te Mushateskut, “Kopshti me dallendyshe” (Maria) te Cikliropulosit, “Armiku i popullit” (Pietra) te Ibsenit, “Pulebardha” (Nina) te Çehovit, “Cilindri” (Rita) te De Filipos dhe “Kapitulli i dyte” (Xheni) te Sajmonit, me te cilin fiton Çmimin per Aktoren me te Mire te Festivalit Mbarekombetar te Aktrimit, Apollon 2004, ne Fier.Jashte kesaj skene, interpreton ne produksionet e pavarura te dramave “Valle Vdekjeje” te Strindbergut dhe “Sherbetoret” (Kler) te Zhenetit.
 
Eshte militante e PS, dhe mbeshtet kete parti ne cdo fushate, sidomos ne zgjedhjet e 2009, ku dhe behet deputete per mandatin 2009-2013.
 
 
 
== Filmografia ==
*[[I dashur armik]] - ({{F|2004}}) .... Vefi
*[[Parullat]] - ({{F|2001}}) .... Diana
*[[Funeral Business]] - ({{F|1999}})
*[[Dashuria e fundit]] - ({{F|1995}})
*[[8 persona plus]] - (1994) komedi-teater
*[[Loin des barbares]] - ({{F|1994}}) .... Marieta
*[[Një ditë nga një jetë]] - ({{F|1994}})
*[[Valsi i Titanikut]] teater-komedi
*[[Dhelpra dhe rrushte]] teater
*[[Bardh e zi]] - ({{F|1991}})
*[[Unë e dua Erën]] - ({{F|1991}}) (TV)
*[[Muri i gjallë]] - ({{F|1989}})
*[[Flutura në kabinen time]] - ({{F|1988}})
*[[Rrethi i kujtesës]] - ({{F|1987}})
*[[Dhe vjen një ditë]] - ({{F|1986}})
*[[Fjalë pa fund]] - ({{F|1986}})
 
{{aktor-cung}}
43

edits