Dallime mes rishikimeve të "Sun Microsystems"

62 bytes added ,  12 vjet më parë
v
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
v (roboti shtoj: cv:Sun Microsystems)
[[ImageSkeda:Sun Microsystems logo.svg|thumb||205px|right|Marka zyrtare e Sun Microsystems]]
'''Sun Microsystems, Inc.''' është një kompani ndërkombëtare që merret me prodhimin dhe shitjen e kompjuterëve, komponentëve të kompjuterëve, softuerit për kompjuterë si dhe merret me shërbime të teknologjisë informative. Kompania u themelua më 24 Shkurt, 1982 <ref>{{cite web | title = The Glamor in Mass Transit | url = http://blogs.sun.com/jonathan/entry/brutal_efficiency_virtualization_by_another | date= [[24 Shkurt]] [[2007]] | accessdate= 2009-01-16 | publisher = [[Sun Microsystems, Inc.]]}} - {{en}}</ref> dhe zyrën qendrore e ka në Santa Klara, Kaliforni (pjesë e Luginës së Siliciumit).
 
Produktet e Sun përfshijnë serverë dhe kompjuterë të punës të cilët janë të bazuar në procesorin SPARC (të dizajnuar nga vet Sun), si dhe në procesorin Opteron nga kompania [[AMD]], dhe atë Xeon nga kompania [[Intel]]. Në produkte tjera hyjnë sistemet për deponimin e të dhënave, softuerë të ndryshëm duke përfshirë sistemin operativ Solaris, vegla zhvillimi, infrastrukturë të uebit, si dhe aplikacione për menagjimin e identitetit. Teknologjitë tjera që janë të ndërtuara nga Sun përfshinë [[Java_Java (gjuhë_programimigjuhë programimi)| Platformën Java]] si dhe [[NFS]] protokollin.
 
Sun njihet edhe si ithtarë i sistemeve të [[Open_source|Open source|hapura dhe të lira]] në përgjithësi, dhe e [[UNIX| Unix]] sistemit në veçanti. Sun gjithashtu është i njohur si një nga kontribuuesit kryesor të softuerit të hapur dhe të lirë.
 
== Referencat ==
{{commonskat|Sun Microsystems|Sun Microsystems}}
 
[[KategoriKategoria:Kompani]]
 
[[af:Sun Microsystems]]
[[ml:സൺ മൈക്രോസിസ്റ്റംസ്]]
[[ms:Sun Microsystems]]
[[ne:सन माइक्रो सिस्टमस्]]
[[nl:Sun Microsystems]]
[[nn:Sun Microsystems]]