Dallime mes rishikimeve të "Ibrahim Kodra"

9 bytes added ,  11 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[[Skeda: Ibrahim Kodra.jpg | thumb | 300px]]
'' 'Ibrahim Shaban Likmetaj Kodra''' lindi në Ishëm më [[22 prill]] [[1918]], vdiq më [[7 shkurt]] [vdiq [2006]] në [[Milano]] ku jetonte prej 30 vjetëshvjetėsh . Jeta e tij në Tiranë në konviktin e shkollësshkolles “Naim"Naim Frashëri”Frashëri", ndërpritet kur 20 vjeç ([[1938]]) largohet nga Shqipëria përgjithmonë me njënjė bursë studimi nga oborri mbretëror për në Akademinë e Arteve të Bukura në Romë. Ai e lëshon Romën dhe përfundon në Milano, në Akademinë e Arteve të Bukura të Brerës. Ai ekspozon në Romë, Milano, Venecia, Paris, Belograd, Nju Jork, krijon raporteRaporte me piktorë të mëdhenj si Pikaso, Shagall, Matis, Fontana, Guttuso, me poetëPoete, shkrimtarë, kritikëKritike e regjisorë nga Montale dhe Sereni, nga Bertoni tek Munari , dhe Marotta.
 
Ibrahim Kodra ka lënë pas rreth 6 mijë vepra, të shpërndara nga muze privatë, koleksionistë dhe vetëmvetėm 2 mijë prej tyre janë të regjistruara dhe të dokumentuara.
 
Disa nga ekspozitat e tij:
* ekspozitëEkspozitë kolektive në "Paradise" me Picasso, Dali, Matta, Ernst, Levi, Panseca, Braque, etj.
* ekspozitëEkspozitë kolektive në "Stone Gallery" në Newcastle me Corneille, Gear, Gleghorn, Michaux, Millares, etj.
* ekspozitaEkspozita në Milan, The Stone Gallery në Newcastle, "Senator" në Stuttgart, poashtu edhe në "New Art Center" në Zurich.
* Expozitë personale në Galerinë e Artit Modern në Prishtinë.
* Expozitë personale në Princess Hall në New York, "2D Gallery" në Sassari.
 
[[Kategoria: Biografi shqiptarësh]]
[[Kategoria: Piktorë shqiptarë]]
[[Kategoria: Akademikë shqiptarë]]
[[Kategoria:Lindje lindje 1918]]
[[Kategoria: Vdekje 2006]]
 
[[en: Ibrahim Kodra]]
[[fi: Ibrahim Kodra]]
[[it: Ibrahim Shaban Likmetaj Kodra]]
[[pl: Ibrahim Kodra]]
[[sv: Ibrahim Kodra]]
Anonymous user