Dallime mes rishikimeve të "Benjamin Franklin"

v
{{Leter shtetësie|ShBA}}
{{Leter profesioni| hulumtimi <!--(allsince, allruner)--> }}
{{Leter shënim| [[FiguraSkeda:Wikiquote-logo-en.png|40px]] '''[[:q:Benjamin Franklin|Citate në Wikiquote]]''' }}
<!-- {{Leter mirnjohje| }}-->
{{Leter Tabela Fund}}
[[FiguraSkeda:Benjamin Franklin by Jean-Baptiste Greuze.jpg|thumb|left|150px|Portret i Benjamin Franklin prej Jean-Baptiste Greuze]]
''' Benjamin Franklin ''' ([[shqiptimi|lexo]]: ''' Benxhamin Frenklin ''') lindi më [[17 janar]] të vitit [[1706]] në [[Boston]] dhe vdiq më [[17 prill]] të vitit [[1790]] në [[Philadelphia]]. Ishte [[botues]], nëpunës (në shërbimin e kurorës angleze), [[politikan]], [[shkrimtar]], [[shkencëtari|shkencëtar]], [[zbulues]] dhe [[filozof i natyrës]].
 
[[gl:Benjamin Franklin]]
[[he:בנג'מין פרנקלין]]
[[hi:बेंजामिन फ्रैंकलिन]]
[[hr:Benjamin Franklin]]
[[ht:Benjamin Franklin]]