Dallime mes rishikimeve të "Mezoliti"

22 bytes added ,  12 vjet më parë
v
roboti shtoj: ms:Zaman Mesolitik; cosmetic changes
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
v (roboti shtoj: tr:Orta Taş Çağı)
v (roboti shtoj: ms:Zaman Mesolitik; cosmetic changes)
 
Njeriu i mezolitit jeton kryesisht me gjah: punonte brirë dhe kocka, armët e gjahut i kishte të shumta dhe të ndryshme. Priste stërrallin, me parapëlqim për modele shumë të vogla (mikrolitike). Gjuetari jetonte në fshatra dhe prapa tij vraponte qeni, që e kishte zbutur.
 
 
[[Kategoria:Histori]]
[[lv:Mezolīts]]
[[mk:Мезолит]]
[[ms:Zaman Mesolitik]]
[[nl:Mesolithicum]]
[[nn:Mellomsteinalderen]]