Dallime mes rishikimeve të "Ciceroni"

47 bytes added ,  12 vjet më parë
v
roboti shtoj: oc:Ciceron; cosmetic changes
v (roboti ndryshoj: an:Cicerón)
v (roboti shtoj: oc:Ciceron; cosmetic changes)
[[FiguraSkeda:Cicero.jpg|right]]'''Ciceroni''', '''Mark Tul Cicero''', lindi më [[3 janar]] të vitit [[106 p.e.s]] dhe vdiq më [[7 dhjetor]] të vitit [[43 p.e.s]], ishte historian dhe filozof i Romës antike i lindur pranë [[Aripini]]t. Studioi në Romë për drejtësinë dhe retorikën. Njohuritë e tija në artin e [[oratoria|oratorisë]] ([[Gojëtaria|gojtarisë]]) dhe të filozofisë ai i plotësoi veçanërisht pas një udhëtimi që kishte bërë në Greqi. Në vitin 63 p.e.s ai ishte konsull dhe gjatë kryerjes së kësaj detyre ai zbuloi komplotin e Katilinës dhe më vonë të bjerë si viktimë e kundështarëve të tij dhe të dërgohet nga ata në mërgim. Pas dy vite mërgimi ai kthehet përsëri në [[Roma|Romë]] dhe merret me studime [[retorika|retorike]] dhe [[Filozofia|filozofike]]. Pasi që ai mendonte vetëm në rrugën që shihte Pompeu mund të mbrohej qështja e republikës, ai edhe e mbajti anën e tij në luftën civile. Pas vrasjes së [[Gaius Julius Caesar|ÇezariÇezarit]]t ai është një ndër krerët e artisë së senatit dhe e luftonte [[Mark Antoni]]n. Për shkak të kësaj vije që ndiqte, Cicero u vra nga agjentet e Antonit në vitin [[43 p.e.s]].
 
Gjatë jetës së tij ai ishte i dalluar për oratori (gojtari). Ka mbajtur fjalime të ndryshme si burrë shteteti dhe si avokat. Fjalimet e tija janë çmuar si fjalë bindëse, si të forcës tërheqëse të fjalës. Nga këto fjalime të Ciceros mund të kuptohen dhe të njihen më mirë rrethanat dhe jeta e tij.
 
 
== Tituj të veprave ==
* [[Cicero Epistolae|Letrat]]
* [[Cicero Orationes|Ligjëratat]]
* "De oratore" (Mbi oratorin),
* "De republika" (Mbi shtetin),
* "De amicitia" (Mbi miqësin),
* "De setnecutute" (Mbi pleqërinë).
 
=== Vepra te tjera filosofike ===
* de Inventione
* de Optimo Genere Oratorum
* Topica
* de Oratore
* de Fato
* Paradoxa Stoicorum
* De Partitione Oratoria
* Brutus Orator
* De Re Publica
* de Consulatu Suo
* de Legibus
* de Finibus
* Tusculanae Disputationes
* de Natura Deorum
* Academica
* Cato Maior de Senectute
* Laelius de Amicitia
* de Divinatione
* de Officiis
* Commentariolum Petitionis
 
== Burim i të dhënave ==
* Ilirët dhe Iiria te autorët antikë ISBN 99927-1-639-8
 
== Lidhje të jashtme ==
* [http://www.thelatinlibrary.com/cic.html Amëza thelatinlibrary.com]
* [http://filolet.ch/ciceron.htm Ciceroni]
 
[[Kategoria:Historia e lashtë]]
[[CategoryKategoria:Filozofë të lashtë romak]]
[[categoryKategoria:Lindje - Shekulli I p.e.s.]]
[[categoryKategoria:Vdekje - Shekulli I p.e.s.]]
 
[[an:Cicerón]]
[[nn:Cicero]]
[[no:Marcus Tullius Cicero]]
[[oc:Ciceron]]
[[pl:Cyceron]]
[[pt:Cícero]]