Ndryshimi mes inspektimeve të "Agim Qirjaqi"

1 byte removed ,  10 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (roboti shtoj: nl:Agim Qirjaqi)
'''Agim Qirjaqi''' është një [[aktor]] dhe [[regjisor]] shqiptar. U lind në [[Kolonjë]] në vitin [[1950]], dhe vdiçvdiq më 28 mars të vitit 2010. Karrirën si aktor e fillon në Teatrin Kombëtar, pas mbarimit të studimeve në Akademinë e Arteve në Tiranë, më 1973. Shumë shpejt bëhet i njohur nëpërmjet filmave “[[Rrugë të bardha]]” i Viktor Gjikës (Profesori), “[[Lulekuqet mbi mure]]” i Dhimitër Anagnostit (Drejtori i Shkollës) etj. Me këtë të fundit fiton çmimin e parë në [[Festivali i II-të të Filmit|Festivalin II të Filmit]], më {{F|1977}}.
 
Më pas punon si regjisor në [[Televizioni Publik Shqiptar|TVSH]], ku realizon si regjisor e aktor shumë telefilma, mes të cilëve edhe filmin artistik “[[Dorina]]” ({{F|1980}}). Gjatë kësaj kohe vazhdon të punojë intensivisht në filma, duke qenë i preferuar nga shumica e regjisorëve tanë. Gjithashtu fillon të japë mësim, mjeshtrinë e aktorit, në Akademinë e Arteve, përvojë të cilën e vazhdon edhe pas rikthimit në Teatrin Kombëtar, më [[1981]]. Në vitet ’80 interpreton rregullisht në teatër dhe në film, duke qenë njësoj i suksesshëm, si në role dramatikë, ashtu edhe në ata komikë.
Anonymous user