Dallime mes rishikimeve të "Bristol"

16 bytes added ,  12 vjet më parë
v
roboti shtoj: yo:Bristol; cosmetic changes
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
v (roboti ndryshoj: uk:Бристоль)
v (roboti shtoj: yo:Bristol; cosmetic changes)
'''Bristol''' [brɪstɫ] është një qytet në jugperëndim të Anglisë, shtrihet në brigjet e lumit Avon. Ka një popullsi prej rreth 382.000 banorë (në [[2002]]) dhe është i teti në Angli dhe i njëmbëdhjeti në [[Mbretëria e Bashkuar|Mbretërinë e Bashkuar]] sipas numrit të banorëve.
 
== Qytete partnere ==
* {{flagicon|Germany}} [[Hannover]] (Gjermani)
* {{flagicon|Georgia}} [[Tiflis]] (Gjeorgjia)
== Literaturë ==
 
* Aughton, Peter: ''Bristol: a people's history,'' Lancaster: Carnegie 2000, ISBN 1-85936-067-X
* Götz, Thomas: ''Stadt und Sound. Das Beispiel Bristol''. Lit-Verlag, Berlin/Münster 2006, ISBN 3-8258-9700-1
 
== Weblinks ==
[[vo:Bristol]]
[[war:Bristol]]
[[yo:Bristol]]
[[zh:布里斯托尔]]