Dallime mes rishikimeve të "Ulliri"

619 bytes added ,  11 vjet më parë
 
Ne Shqipëri njhen disa lloje të ullirit njëri nga llojet quhet ''Ulli Berati''
Gjethet e ullirit(Oleae Folium).
Ne saje te heterozideve(oleuropeozid dhe oleosid),te acidit glikolik etj.,droga vepron shume shpejt dhe drejtperdrejt ne hipertension,sidomos ne fazen fillestare.
Droga ka dhe veti te ule ethet e te pakesoje sasine e sheqerit ne gjak(hipo-glicemizuese).
PERGATITJE DHE PERDORIMI:
Njezet cope gjethe te thara zihen ne 300 ml.uje derisa te shteroje ne 200ml.,pastaj caji embelsohet (sipas deshires) dhe pihet i ngrohte;gjysma e sasise pihet esell ne mengjes dhe pjesa tjeter ne mbremje para gjumit.Kura mund te vazhdoje 15-25 dite dhe mund te perseritet pas nje pushimi prej disa ditesh.
 
==Shih edhe==
Anonymous user