Ndryshimi mes inspektimeve të "Mahmut Dac Kalisi"

767 bytes added ,  10 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
Mahmut Dac Kalisi lindi ne vitin 1793 ne fshatin Kalis te Kukesit.Ai ishte njeri nder luftetaret me te dalluar ne luften kunder pushtuesit osman ne Shqiperine e Veriut gjate shekullit 19.Pas luftimesh te ashpra me forcat osmane,ata arriten ta kapnin ne Sllove te Peshkopise ne vitin 1870 dhe ia prene koken.Koka e tij u cua si trofe ne Stamboll.Deshmor i atdheut.
 
== Kenga e Mahmut Dacit==
Shume kengetare si nga Shqiperia ashtu edhe nga Kosova i kane kenduar trimerive te Mahmut Dacit.Teksti i kenges eshte:
 
Krisen topat more n´at o zabal-e
thuj o Mahmutit more a s´po del-e
 
Thuj Mahmutit more ndaq o me dalë
se Dovleti ty t´ka falë
 
Me m´pas falë Dovleti mu
me asqer sme kish rrethu-e
 
Me asqer o me izbashllar
jam mbet vetem veq me nji djalë
 
Vet dytë more vet i tretë
Kulla ime more lufton vet
 
Lufton vet o deri n´aksham
kajmekamit t´ia lam nji nam
 
le t´na nin Mbreti n´Stamboll
le t´na nin Krajli n´Miskov
 
le t´na nin Krajli e krajlica
po lufton Mahmut Dac Galica
 
O Haziz o djali jem
merr shishëhonen e vraj o me rend
 
Zgedhmi burrat bang e bang
t´iu bojme vorret more n´at saraj
[[Kategoria:Kukës]]
Anonymous user