Dallime mes rishikimeve të "Václav Havel"

21 bytes added ,  12 vjet më parë
v
roboti shtoj: bcl:Vaclav Havel; cosmetic changes
v (roboti shtoj: mk:Вацлав Хавел)
v (roboti shtoj: bcl:Vaclav Havel; cosmetic changes)
[[FiguraSkeda:Vaclav Havel IMF.jpg|thumb|right|250px|Vaclav Havel]]
'''Vaclav Havel''' lindi më 5 tetor [[1936]], në [[Praga|Pragë]], është politikan çek.
== Biorafia ==
'''Vaclav Havel''' lindi në nji familje ndërmarrese dhe intelekuale e cila ka qenë e lidhur me ngjarjet e viteve 1920 dhe 1940. Kjo ka qenë arsyeja që rgjimi komuunist nuk e ka lejuar të studijoj . Ky ka qenë shkaku i shkuarjes së tij në laboratorin kimik. Si i ri u dallua me dramat e tija të cilat u botuan dhe e afirmuan. Ka qenë pjesëmarrës aktiv i ngjarjeve të vitit 1968. Kjo ka qenë arsyeja që autoritetet e kan përcjellë dhe shpesh e kan keqtrajtu. Në burg ka qëndruar 4 vite.
 
{{commonscat|Вацлав Хавел}}
{{biografi-cung}}
 
[[Kategoria:Politikanë çek]]
[[Kategoria:Çeki]]
 
[[bcl:Vaclav Havel]]
[[be:Вацлаў Гавел]]
[[be-x-old:Вацлаў Гавэл]]