Dallime mes rishikimeve të "Inxhinieria mekanike"

ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
No edit summary
No edit summary
 
Inxhinieria mekanike kërkon një kuptim të qëndrueshëm të koncepteve bazë duke përfshirë [[mekanika|mekanikën]], [[kinematika|kinematikën]], [[termodinamika|termodinamikën]], [[mekanika e lëngjeve|mekanikën e lëngjeve]], përçimin termik, shkencën e materialeve, dhe energjinë. Inxhinierët mekanike përdorin parimet bazë, si dhe njohuri të tjera për të hartuar dhe analizuar uzinat prodhuese, makineritë dhe pajisjet industriale, sistemet e ngrohjes dhe ftohjes, automjetet, aeroplanët, vaporët dhe anijet, robotët, pajisjeve mjekësore dhe më shumë.
 
{{fizi-cung}}
 
[[Kategoria:Fizikë]]