Dallime mes rishikimeve të "Pirro i Epirit"

111 bytes added ,  11 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[[Skeda:Pirro.gif|thumb|200px|Pirro i Epirit]]
[[Skeda:Pirro Roma 280aC.jpg|right|thumb|425px|Lufta e pirros në [[Itali]] - [[280 p.l.k]] - [[275 p.l.k]]]]
'''Pirro i Epirit''' ([[297 p.e.s.|297]]-[[272 p.e.s.]]) ishte një nga gjeneralet më të shquar të asaj kohe dhe mbret i [[Epiri]]t dhe i [[Molosia|Molosisë]]. Ndimues dhe aleat i popujve italian qe ishin ne luft me romen. Thirrej "shqiponjë" nga ushtarët e tij. U bë i famshëm kur në vitin [[280 p.e.s.]] kaloi [[ngushtica e Otrantos|ngushticën e Otrantos]] me 20 000 këmbësorë, 3000 kalorës dhe rreth 200 elefantë, për të luftuar kundër Romës, e cila rrezikonte qytetin e Tarantos. Në krye të ushtrive të përbëra nga [[molos|molosët]], [[thesprotë]] dhe [[kaonë]], Pirro arriti fitore të dhimbshme kundër ushtrive romake. Në kulturat perëndimore edhe sot shprehja "[[fitore pirrike]]" nënkupton një fitore me sakrifica të mëdha.
 
Anonymous user