Dallime mes rishikimeve të "Benazir Buto"

23 bytes added ,  11 vjet më parë
v
roboti shtoj: fy:Benazir Bhutto; cosmetic changes
v (roboti shtoj: arz:بینظیر بوتو)
v (roboti shtoj: fy:Benazir Bhutto; cosmetic changes)
[[FiguraSkeda:Benazir Bhutto.jpg|thumb|220px|right]]
 
'''Benazir Buto''', ''(sind: بینظیر ڀھٽو ), (urd: بینظیر بھٹو)'', lindi më [[21 qershor]] të vitit [[1953]] në [[Karaçi]], [[Pakistan]] dhe u vra në një atentat më [[27 dhjetor]] të vitit [[2007]] në [[Ravalpindi]], [[Pakistan]], ishte gruaja e parë në krye të një vendi mysliman post-kolonial.
 
Buto u zgjodh kryeministre e [[Pakistani]]t në vitin [[1988]], por pas 20 muajve me përkrahjen e ushtrisë e shkarkoi kryetari [Gulam Ishak Kan]]. Benazir Buto përsëri u zgjodh në vitin [[1993]], por tri vite pas e shkarkoi kryetari i atëhershëm [[Faruk Legar]].
Më [[18 tetor]] të vitit [[2007]] ajo u kthy në [[Pakistan]] pas tetë viteve azil politik. Menjëherë ditën e nesërme në [[Karaçi]] në mitingun e organizuar me rasin e kthimit të saj në vend ishin vendosur dy bomba të cilat shkaktuan vdekjen e qindra njerzve. Benazir Buto nuk ishte lënduar. Ndërsa më [[27 dhjetor]] të po të njëjtit vit ishte kryer atentati i dytë, në tubimin në [[Ravalpindi]] ku kësaj here atentatori arriti ta qëllojë për vdekje. Vdiq të njëjtën ditë në spital, në Ravalpindi.
 
[[CategoryKategoria:Politikanë pakistanezë]]
[[CategoryKategoria:lindjeLindje 1953]]
[[CategoryKategoria:Vdekje 2007]]
 
[[ar:بينظير بوتو]]
[[fi:Benazir Bhutto]]
[[fr:Benazir Bhutto]]
[[fy:Benazir Bhutto]]
[[ga:Benazir Bhutto]]
[[gu:બેનઝિર ભુટ્ટો]]