Dallime mes rishikimeve të "Mali i Dajtit"

No change in size ,  11 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (U kthyen ndryshimet e 79.106.109.58 (diskutimet) në versionin e fundit nga SieBot.)
[[Figura:Dajti Ekspress.jpg|thumb|250px|Mali i Dajtit]]
[[Figura:Dajti.jpg|thumb|250px|Pamja e Malit të Dajtit nga Tirana.]]
'''Mali i Dajtit''' është një mal në [[Shqipëri]] që arrin një lartësi prej 1613 [[metra]]. Ndodhet në një afërsi prej 26 kilometrash nga [[Tirana]] me rreth 26 lloje drurësh dhe shkurresh pyjore, të cilat mbulojnë rreth 80 % të territorit, bimësh e barishtore, ,kafshët dhe shpendët e egra, dy majat dominuese, “ballkonet”, që qëndrojnë mbi shkëmbinjtë e pjerrët, dëborën e dimrit dhe lartësinë relativisht të madhe nga niveli i detit, duke filluar nga 300 metra deri në lartësinë 1613 metrash të majës më të lartë, në të 4 zonat fitoklimatike e me një kundërdrejtim që siguron mjaftueshmërinë e ditëve me diell, e për konsekuencë me një klimë më të freskët e me ajër më të pastër se pllaja ku shtrihet Tirana. Mali i Dajtit i shpallur “Park Kombetar” me vendim të Këshillit të Ministrave, Nr 9248, dt. 6.2.1966, ka sot një sipërfaqe prej rreth 3300 ha dhe me perspektive zgjerimi deri ne rreth 11000 ha. Ai është në juridiksionin dhe administrimin e Drejtorisë së Shërbimit Pyjor Tiranë.
 
==Shiko dhe këtë==
Anonymous user