Dallime mes rishikimeve të "Luani"

4.082 bytes added ,  11 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (roboti shtoj: la:Leo; cosmetic changes)
== Shëndeti i luanëve ==
Luanët e rritur nuk kanë predatore, ata vdesin duke u sulmuar nga njerëzit ose nga luanët e tjerë. Luanët meshkuj janë me agresore në lidhje me dyluftimin që bëhet misis dy luanëve meshkuj. Në fakt edhe pse një luan mund të jetojë deri në 15-16 vjet ai e arrin këtë vetëm duke shmangur sulmet nga rivalet e tjerë, por shumica e luanëve meshkuj nuk jetojnë më shumë se 10 vjet. Kjo është arsyeja pse luanët meshkuj kanë jetëgjatësinë më të vogël se të femrave, gjithsesi të dyja sekset mund të vriten nga luanë të tjerë rivale.
 
== Karakteristikat fizike ==
 
 
 
Kafkë të një luan moderne në Kruger Park Kombëtar
Luanit është e lartë (në krah) e felines, dhe gjithashtu është i familjes së maces i dytë-rëndë pas tigër. Me këmbët e fuqishme, një nofulla të fortë, dhe 8 cm (3,1 in) dhëmbë të gjatë i qenit, e luanit mund të sjellë poshtë dhe vrasin pre të mëdha. kafkë i luanit është shumë e ngjashme me atë të tigër, edhe pse rajoni frontal është zakonisht më shumë në depresion dhe të rrafshuar, me një rajon paksa më të shkurtër postorbital. kafkë e luanit e ka hapje më të gjerë hundës se tigër. Megjithatë, për shkak të sasisë së ndryshim kafkë në dy lloje, zakonisht, vetëm struktura e nofullës të ulët mund të përdoret si një tregues i besueshëm i llojeve. [38] ngjyrim Lion ndryshon nga amator dritë të verdhë, ngjyrë të kuqe, ose të errëta ochraceous kafe. Underparts në përgjithësi janë të lehta dhe të tufë bisht është e zezë. Lion cubs janë të lindur me rosettes kafe (njolla) mbi trupin e tyre, jo si ato të një leopardi. Edhe pse këto zbehet si luanë arrijnë moshën e rritur, spote zbehta shpesh mund të jetë ende shihet në të këmbëve dhe underparts, veçanërisht në lionesses.
Luanët janë vetëm anëtarë të familjes mace për të shfaqur qartë seksuale-dytrajtësi që është, meshkujve dhe femrave shohim dukshëm të ndryshme. Ata gjithashtu kanë role të specializuara që çdo gjinore luan në krenari. Për shembull, luaneshë, gjuetar, i mungon trasha mane rëndë meshkuj. Kjo duket të pengojë aftësinë e meshkujve për të qenë camouflaged kur drerësh pre dhe për të krijuar mbinxehje në ndjekje. Ngjyra e mane mashkull ndryshon nga flokëverdhë të zezë, në përgjithësi duke u bërë errët si e luanit rritet më të vjetër.
 
 
Gjatë konfrontime me të tjerët, mane bën luan duken më të mëdha
Peshat për të rritur kuriozitete sërë midis 150-250 kg (330-550 £) për femra dhe 120-182 kg (264-400 £) për femra. [4] Nowell dhe mesatare Jackson raportin peshat e 181 kg për meshkuj dhe 126 kg për femrat, një e shtënë mashkull pranë malit Kenia u shpreh në 272 kg (£ 600). [24] Luanët priren të ndryshojnë në madhësi në varësi të mjedisit të tyre dhe të zonës, duke rezultuar në një përhapje të gjerë në peshave të regjistruar. Për shembull, kuriozitete në Afrikën jugore të priren të jenë rreth 5 për qind më të rënda se ato në Afrikën Lindore, në përgjithësi. [39]
Shef dhe gjatësi trupi është 170-250 cm (5 ft 7 in - 8 ft 2 in) te meshkujt dhe 140-175 cm (4 ft 7 in - 5 ft 9 in) te femrat, lartësi sup është rreth 123 cm (4 ft ) te meshkujt dhe 107 cm (3 ft 6 in) te femrat. Kohëzgjatja bisht është 90-105 cm (2 ft 11 në - 3 ft 5 në) te meshkujt dhe 70-100 cm te femrat (2 ft 4 in - 3 ft 3 në). [4] luanit gjatë njohur ishte një e zezë shtënë-maned mashkull pranë Mucsso, Angola jugore në tetor 1973, i njohur luan rëndë ishte një e shtënë kanibal në 1936 vetëm jashtë Hectorspruit në Transvaal lindore, Afrika e Jugut dhe peshonte 313 kg (£ 690). [40] Luanët në robëri kanë tendencë të jetë më e madhe se sa luanë në-luan egër rëndë në arkiv është një mashkull në Colchester kopshtin zoologjik në Angli me emrin Simba në 1970, e cila peshonte 375 kg (£ 826).
 
 
Një malin formë të skeletit të një Luani Afrikan Sulmuar një Eland të përbashkët në shfaqje në Muzeun e Osteology, Oklahoma City, Oklahoma
Karakteristika më dalluese të përbashkëta nga të dy femrave dhe meshkujve është se bisht përfundon në një xhufkë flokë. Në disa kuriozitete, xhufkë fsheh një vështirë shpinë "" ose të "nxisë", rreth 5 mm e gjatë, e formuar nga pjesët përfundimtare të kockave bisht te perziera bashke. Luan është felid vetëm për të patur një tufa-tufa-bisht funksion të xhufkë dhe shpinë janë të panjohur. Mungon në lindje, xhufkë zhvillon rreth 5 ½ muaj nga mosha dhe është e gatshme të identifikueshme në 7 muaj.
 
 
 
== Referencat ==
Anonymous user