Dallime mes rishikimeve të "Zinedine Zidane"

3.376 bytes added ,  11 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[[Figura:Zinedine Zidane 2008.jpg|thumb|right|300px]]
'''Zinedine Zidane''' lindi më 23 qershor [[1972]], në [[Marseille]], [[Franca|Francë]]. Emri i tij origjinal është Yezid Zeyneddin Zeydan, është futbollist francez me prejardhje nga [[Algjeria]].Zinedine Yazid Zidane konsiderohet gjerësisht si një nga të mëdhenjtë e të gjitha me kohë të ndeshjes, Zidane ka luajtur për ekipet e klubit në Francë, Itali dhe Spanjë, si dhe ishte anëtar i ekipit kombëtar frëngjisht. arritjet e tij në karrierë përfshijnë ndihmuar Francë të fitojë Kupën e Botës 1998 dhe Euro 2000, përveç fitores në 2002 Liga Kampioneve me Real Madrid. Një nga vetëm dy tre herë Player FIFA Kampionati Botëror i Vitit, së bashku me fituesit Ronaldo, Zidane u emërua edhe futbollisti europian i vitit në 1998. Se të tërhiqej nga futbolli profesional pas shënuar dhe duke u dërguar jashtë në finale të Kupës së Botës 2006.
 
Përmbajtja [fshih]
1 Jeta e hershme dhe të karrierës Club
2 Kombëtarja
3 pas daljes në pension
4 aktivitetet e bamirësisë
5 nderon, dhe emërimet
6 jetën personale
7 Statistika
8 nderon
9 Shih edhe
10 Shënime dhe referenca
11 Lidhje të jashtme
 
==Biografia==
 
Me lojën e shkëlqyeshme që luante në [[Juventus]], Zidani u thirr të luajë ne Kombëtaren Franceze. Kishte një rol të madh në kombëtaren Franceze në fitimin e Kupës Botërore. Në atë vit u zgjodh edhe futbollisti më i mirë i vitit. Zidani përsëri luajti një rol të rëndësishëm në vitin 2000 në Kupën Evropiane dhe përsëri u zgjodh futbollisti më i mirë i vitit. Në vitin 2001 u transferua nga Juventusi në klubin spanjoll gjigantin Real Madrid për 62 milionë £, në atë sezon me Realin fitoi kupën e ligës së kampionëve evropian, ai shënoi një gol të mrekullueshëm. Edhe pse ishte një lojtar shumë i respektuar dhe i urtë në Botërorin e 2006, në finalen Francë-Itali, 10 minuta para se të mbarojë ai pat një grindje me Marco Materazzin, dhe e qëlloi me kokë ne gjoks, kështu u largua nga loja me karton të kuq dhe ky ishte momenti i keq për Zidanin.
 
1 ==Jeta e hershme dhe të karrierës Club==
 
Zidane ka lindur në Marsejë të Amine dhe Malika, të dyja të Kabyle prejardhje. Prindërit e tij emigruan në Paris nga Algjeria në 1953 nga fshati Aguemone në rajon Kabylie e Algjerisë. Ata lëvizur në Marsejë disa vite më vonë, ku Zidane ka lindur. [1]
Zidane u bashkua me ekipin e vogël e SHBA Saint-Henri, një klub lokal në lagjen Castellane La e Marsejë. Në moshën 14, ai mori pjesë në zgjedhjen e vitit të parë të vogël për kampionatin e ligës, ku ai tërhoqi vëmendjen e skaut SI Varraud Kanë Jean. Ai shkoi në Kanë për një të qëndrojë gjashtë javë, por përfundoi mbetur në klub për katër vjet për të luajtur në nivel profesional. Zidane luajti ndeshjen e tij të parë Ligue 1 në shtatëmbëdhjetë, dhe shënoi golin e tij të parë më 8 shkurt 1991, për të cilat ai mori një makinë si një dhuratë nga presidenti i ekipit. sezonin e tij të parë me Kanës kulminoi në një vend Kupën UEFA.
Zidane u transferua në Girondins de Bordeaux në sezonin 1992-93, duke fituar Kupën Intertoto 1995 dhe mbarimit i dyti në 1995-96 UEFA Cup në katër vjet me klubin. Ai ka luajtur një sërë kombinime mesfushë me Bixente Lizarazu dhe Kristof Dugarry, e cila do të bëhet si markë e Bordo dhe 1998 ekipin kombëtar frëngjisht. Në 1995, trajneri Cesc Ray Harford kishte shprehur interes në nënshkrimin e të dy Zidane dhe Dugarry, për të cilat pronari i ekipit Jack Walker thuhet se u përgjegj: "Pse doni të nënshkruar Zidane, kur ne kemi Sherwood Tim?" [2]
Në 1996, Zidane u zhvendos në Champions League Juventus fituesve për një tarifë prej £ 3.2 million edhe pse ai donte që të bëhet një Rossoneri. Përkundër pritjes për Milan, ata nuk ishin të ardhmen në një ofertë për të, kështu që ai u bashkua me Juventus dhe fitoi Scudetto 1996-97 dhe Intercontinental Cup, por ka humbur 1997 3-1 UEFA Liga e Kampionëve e fundit për Borussia Dortmund. Ai grumbulloi shtatë gola në 32 ndeshje për të ndihmuar Juventus mbajë Scudetto sezonin e ardhshëm dhe të tretë të tyre të njëpasnjëshme UEFA Liga e Kampionëve pamja përfundimtare, duke humbur 1-0 në Real Madrid i cili do të jetë destinacioni i tij të ardhshëm. Juventus u dyta deri në 2000-01, por u eliminuan në fazën e grupit Ligën e Kampionëve, gjatë të cilit Zidane ishte dërguar jashtë për headbutting lojtar Hamburger SV Jochen Kientz.
Në 2001, Zidane u bashkua me Real Madrid për një shumë rekord atëherë bota e 150 miliard lire italisht [3] (rreth € 75 million [4]) dhe nënshkroi një kontratë katër-vjeçar. Ai shënoi golin fitues i ndeshjes, një breshëri të stuhishme të goditur me këmbën e tij të dobët, të fitojë në Madrid 2-1 Bayer Leverkusen gjatë në 2002 UEFA Champions League Final kompletimin e kësaj përbëhet nga katër pjesa personale. Sezonin e ardhshëm, Zidane ka ndihmuar Real Madrid për të fituar titullin e ligës spanjolle dhe u emërua FIFA World Player i Vitit për herë të tretë. Në 2004, tifozët e votoi atë në majë të pesëdhjetë UEFA-s-vjetorin Anketa Artë jubile, dhe ai ishte i përfshirë në 100 FIFA.
Pavarësisht rezultatin e parë të tij hat-trick në një fitore 4-2 ndaj Sevilla, sezonin e fundit Zidane i klubit të futbollit përfundoi trophyless. Më 7 maj 2006, Zidane, i cili kishte njoftoi planet e tij të dalin në pension pas Kupës Botërore 2006, [5] luajti ndeshjen e tij të fundit në shtëpi dhe shënoi në një barazim 3-3 me Villarreal CF. Skuadra e veshur jerseys përkujtimore me "Zidane 2001-2006" nën logon e klubit.
 
{{biografi-cung}}
Anonymous user