Dallime mes rishikimeve të "Zinedine Zidane"

148 bytes added ,  12 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
No edit summary
No edit summary
Të dy Franca dhe Algjeria konsiderojnë Zidane një qytetar, por ai nuk kishte të drejtë të luajë për ekipin kombëtar algjerian. Nuk ishte një fjalë që trajner Abdelhamid Kermali mohoi Zinedine një pozicion për skuadrën e algjeriane, sepse ai ka menduar se mesfushori i ri nuk ishte mjaft shpejt. [6] Megjithatë, Zidane hodhi poshtë thashetheme në një intervistë të 2005, duke thënë se ai do të kishte qenë i papërshtatshëm për të luajtur për Algjeri, sepse ai kishte luajtur tashmë për Francë. [7]
Ai fituar kapak e tij të parë me Francën si zëvendësues në një miqësore kundër Republikës Çeke me 17 gusht 1994, e cila përfundoi në një barazim 2-2 pas Zidane shënoi dy herë për të ndihmuar në Francë fshihet një deficit 2-0. Pas Éric Cantona ishte dorëzuar një pezullim një-vjeçar në janar 1995 për sulm ndaj një tifoz, Zidane mori përsipër pozicionin e krijuesut te lindur. Franca u eleminua në 96 euro gjysmëfinale në një gjuajtje penalltish nga Republika Çeke pas ndeshjes përfundoi 0-0 në kohën shtesë.
 
==1998 Kupa e Botës==
Zidane e fitoi Kupën e Botës 1998 me Francën, duke shënuar dy herë në finale kundër kampionëve të mbrojtur Brazil.
 
{{biografi-cung}}
Anonymous user