Dallime mes rishikimeve të "Zinedine Zidane"

1.338 bytes added ,  11 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
==Europiani 2000==
Ai përfundoi me dy gola, si Franca pastaj fitoi Europianin e viti 2000, duke u bërë ekipi i parë që mban dy kupat Kupën e Botës dhe të kampionatit europian që nga viti 1974 qe kishte ndodhur Gjermaninë Perëndimore.
 
==2002 Kupa e Botës==
Një dëmtimi në kofshe Zidane nuk luajti në fazen e parë me Francës në dy ndeshjet e Kupës së Botës 2002. Ai nxitoi te luaj para kohe për ndeshjen e tretë, pavarësisht nuk janë plotësisht të aftë, por nuk mund të pengojë Francë nga të qenit i eliminuar në grupin fazë pa shënuar një gol të vetëm. [8]
Pas Francë u eliminuan në tremujorin e Euro 2004-finale nga fituesit përfundimtar Greqia më 12 qershor 2004, Zidane në pension nga të futbollit ndërkombëtar. [9] Me daljes në pension në masë të lojtarëve veteran kyçe të tilla si Bixente Lizarazu, Marcel Desailly dhe të tjerë, Franca luftoi në kualifikohen për Kupën Botërore 2006. Megjithatë, me kërkesë të trajnerit Raymond Domenech, Zidane doli e daljes në pension dhe u rikthye menjëherë si kapiten i ekipit. [10] Ai e bëri kthimin e tij konkuruese në një fitore 3-0 ndaj Ishujt Faroe më 3 shtator 2005, siç doli në Francë kualifikimit për të fituar grupin e tyre. [11]
Më 27 maj 2006, Zidane fituar kapak qindta e tij për Francën në një fitore 1-0 miqësore ndaj Meksikës, duke u bërë lojtari i katërt i Francës ndonjëherë për të arritur këtë moment historik, pasi Marsel Desailly, Didier Deschamps dhe Lilian Thuram. Ai ishte në fillim të zëvendësohet në gjysmën e dytë
 
{{biografi-cung}}
Anonymous user