Dallime mes rishikimeve të "Kajsia"

1 byte removed ,  12 vjet më parë
v
roboti ndryshoj: zh:杏; cosmetic changes
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
v (roboti shtoj: dsb:Aprikozowy bom)
v (roboti ndryshoj: zh:杏; cosmetic changes)
'''Kajsia''' është një pemë që jepë [[fruti|fruta]]. Frutat e saj përdoren për ushqim dhe si produkt dhe gjysmë produkt në industri dhe kuzhinë.
 
== Pershkrimi ==
Është një fryt mishi, me kokrra të rrumbullakta, me një bërthamë që përmban një farë të madhe.
Mishi është i ëmbël, me lëng portokalli dhe të vendosur - carotene ose provitamin A është e lartë, kjo është ajo që i jep ngjyrë portokalli dhe kajsia është e pasur me pektin, e cila bymehet në ujë lehtësisht dhe që i japin ana e tij e butë.
[[vec:Armelinaro]]
[[yi:אפריקאס]]
[[zh:杏]]