Ndryshimi mes inspektimeve të "Kurt Waldheim"

164 bytes added ,  10 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (roboti shtoj: de:Kurt Waldheim)
[[Figura:Bundesarchiv Bild 183-M0921-014, Beglaubigungsschreiben DDR-Vertreter in UNO new.png|thumb| right|250px|Kurt Waldheim ]]
'''Kurt Waldheim''' limdilindi[[Sankt Andrä-Wördern]] më [[21 shtator]] [[1918]] , vdiq në Vjenë më [[14 qershor]] [[2007]], ishte diplomat dhe politikan austriak.
 
'''Kurt Waldheim''' limdi në Sankt Andrä-Wördern më [[21 shtator]] [[1918]] , vdiq në Vjenë më [[14 qershor]] [[2007]], diplomat dhe politikan austriak.
==Biografia==
Në Vjenë kreu AkdeminëAkademinë konzullarekonsullore diplomatike Ka qenë doktor i shkencave juridike .Ka qenë anëtraanëtar i delegacionit austriak në bisedimet ndërkombtarendërkombëtare në Paris, Londër dhe Moskë.
 
Mandej ka qenë deputet në parlamentin austriak, e pastaj ambassadorambasador i Austrisë në Kanada. Ministër i punëvePunëvejasheJashtme të Austrisë nga viti 1968-72.
 
Ka qenë sekretsarisekretari i katërt i OKB-së nga viti 1972-81. dhe kryetari i gjashtë i Austrisë nga viti 1986-92. GjatGjatë fushatës për kryetar të Austrisë , në opinion doli informacioni nga e kaluara e tij ushtarake. Waldheim gjat Luftës së Dytë BotroreBotërore ka enë oficieroficer në fronte të ndryshme.
 
Waldheim ka marrë pjesë në luftratluftërat e Kozarës gjatgjatë verës së viti 1942.
 
Vdiq në Vjenë 14 qershor të vitit 2007.
 
== Lidhje e jashtme ==
 
* [http://www.un.org/Overview/SG/sg4bio.html biografia në faqen zyrtare te OKB-së] {{en }}
 
{{Biografi-cung}}
 
[[Kategoria:Biografilindje 1918]]
[[Kategoria:diplomatë austriakë]]
[[Kategoria:politikanë austriakë]]
[[Kategoria:vdekje 2007]]
[[Kategoria:Sekretarë të OKB-së]]
 
[[ar:كورت فالدهايم]]