Ndryshimi mes inspektimeve të "Ideologjia"

8 bytes removed ,  11 vjet më parë
v
roboti ndryshoj: arz:ايديولوچيا; cosmetic changes
v (roboti shtoj: io:Ideologio)
v (roboti ndryshoj: arz:ايديولوچيا; cosmetic changes)
Fjala '''ideologji''' rrjedh nga gjuha frënge: idéologie, nga dy koncepte nga gjuha greke, ideja dhe logos) paraqitet në [[Francë]] në shek [[XVIII]]. ([[1796]].) si shkencë mbi idetë.
Autori i kësaj shprehje është [[Antoine Destutt de Tracy]], i cili deshi që ideologjinë të vendos ne shkallën e mbishkencës, e cila merret me analizë të ideve njerëzore dhe ka epërsi mbi shkenca tjera .
 
Sociologët funkcionalist e përcaktojnë si sistem të ideve dhe besimeve të cilat ofrojnë orientimin për të kuptuar realitetin dhe veprimtarinë shoqërore. Marksisitet e kuptojnë si vetëdije të shtrembëruar dhe të rrejshme e cila shërben për fshehjen e dominimit klasorë të borgjezisë. Mëndimtarët konservatorë e paraqesin atë si sistem të mbyllur dhe represiv të menduarit. Koncepti i ideologjisë në vetën e vet përfshinë së pari vlerat e jetës së përbashkët, vlerësim të qenieve politike dhe veprime ndaj bindjeve apo botëkuptimeve dhe anatemizim të tjerëve. Përfshinë shprehjen e interesave të grupeve dhe akteve social të caktuar (klasët, lëvizjet, kombet)si dhe insistimin që në ato interesa të sigurohet mbisundimi në sistemin politik.Ideologjia është “mësim mbi ide” .
Idetë rrjedhin si sensacion. Në mësimet e [[De Tracys]] paraqiten katër faktorë të cilët edhe sot cekën në definim të konceptit “ideologji”:
* Sistemi i shpjegimit të botës,
* Program i veprimit,
* Veprim publik për realizimin e programit, dhe
* Manifestimi i rrolit të posaçëm të individit.
 
{{cung}}
 
[[CategoryKategoria:pacaktuarPacaktuar]]
 
[[an:Ideyolochía]]
[[ar:إيديولوجيا]]
[[arz:ايديولوجياايديولوچيا]]
[[bat-smg:Ideuoluogėjė]]
[[be:Ідэалогія]]