Ndryshimi mes inspektimeve të "Natrium"

6 bytes added ,  10 vjet më parë
== Përdorimi==
 
Natriumi elementar ka perdorim te gjer sidomos ne industrin kimike per perfitimin e komponimeve te tij pastaj te kauqukutkauçukut sintetik per sinteza te ndryshme organike dhe ne industri te ngjyrave.Natriumi perdoret edhe ne tekniken e ndriqimitndriçimit pastaj si mjet i fortfortë reduktues sidomos per perfitimin e borit silicit, poashtupo ashtu perdoret edhe ne industrine e sapunit, ne redaktore berthamore dhe ne perquesperçues elektrik.
 
== Shih dhe këtë ==
Anonymous user