Ndryshimi mes inspektimeve të "Alumini"

15 bytes added ,  10 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (U kthyen ndryshimet e 92.43.64.87 (diskutimet) në versionin e fundit nga 91.187.103.33.)
[[Skeda:Aluminum Metal coinless.jpg|Alumini|right|thumb|250px]]
'''Alumini''' është një metal i argjendargjendtë inë të bardhë dhe i punueshëm , anëtar i grupit të [[Bori|borit]] , prej [[elementeve kimike]]. Ai ka simbol '''Al''' ; me [[numër atomik]] 13. Ai nuk është i tretshëm në ujë në rrethana normale.
Alumini është një element me sasi të madhe në gjeologjinë [[Toka|tokë]] , dhe elementi i tretë me sasi më të madhe , pas [[Oksigjeni|oksigjenit]] dhe [[Silici|silicit]]. Ai përbën rreth 8% nga trupat e ngurta të sipërfaqes së Tokës. Alumini është shumë aktiv kimikisht , ndodhet në natyrë i lirë si një metal. Përveq të kësaj, është gjetur i kombinuar , në mbi 270 të ndryshme si [[mineral]]<ref>{{cite web | publisher = Science is Fun | author = Bassam Z. Shakhashiri | url = http://scifun.chem.wisc.edu/chemweek/Aluminum/ALUMINUM.html | title = Chemical of the Week: Aluminum | accessdate = 2007-08-28}}</ref>. Burimi kryesor i aluminit janë [[boksitet]] dhe xehet.
Aluminit është shquar për aftësinë e tij për ti rezistuar [[Korozioni|korozionit]] për shkak të fenomenit të [[passivation]] dhe dendësia e ulët metalik
Anonymous user