Ndryshimi mes inspektimeve të "Silici"

1 byte added ,  10 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (roboti ndryshoj: ml:സിലിക്കൺ)
[[Siliciumi]] është element më i përhapur ne natyrë në formë komponimesh. Nuk gjendet i lirë në natyrë por në formë të komponimeve, kryesisht si kuarc. Përdoret per përfitimin e aliazheve të ndryshme, të cilat kanë zbatim në metalurgji.Produkti me i rëndësishëm i tij eshte qelqi qe sherben per prodhimin e materialeve te ndryshme sic jane fibrat optike qe perdoren shume ne industri si dhe qelqet dhe thjerrat optike qe perdoren ne aparatet e ndryshme sic jane teleskopet dhe mikroskopet.
Fakti qe qelqi eshte material gjysempercuesgjysemperçues ka te beje me disa parregullsi ne rrjetin e tij kristalor.
 
 
Anonymous user