Ndryshimi mes inspektimeve të "Anticikloni"

54 bytes added ,  9 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(Faqe e re: '''Anticikloni''' është hapësirë me shtypja atmosferike të lartë në krahasim me rrethinën. Shënohet me shkronjën V ( ose A). Ajri në këtë hapsirë rrymon nga brendia ne dre...)
 
[[Figura:Subtropridgejulyna.gif|thumb|right|250px ]]
 
'''Anticikloni''' është hapësirë me shtypja atmosferike të lartë në krahasim me rrethinën. Shënohet me shkronjën V ( ose A). Ajri në këtë hapsirë rrymon nga brendia ne dretim nga jasht dhe nga shtresat e larta të atmosferës në drejtim të sipërfaqës sëë Tokës. Me rastin e lëshimit të ajrit ai nxehet. Anticiloni sjell thatësi dhe shum shpesh mot me diell.
==shih edhe këtë==