Ndryshimi mes inspektimeve të "Anticikloni"

901 bytes added ,  10 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
 
 
'''Anticikloni''' është hapësirë me shtypja atmosferike të lartë në krahasim me rrethinën. Shënohet me shkronjën V ( ose A). Ajri në këtë hapsirë rrymon nga brendia ne dretim nga jasht dhe nga shtresat e larta të atmosferës në drejtim të sipërfaqës sëë Tokës. Me rastin e lëshimit të ajrit ai nxehet. Anticiloni sjell thatësi dhe shum shpesh mot me diell.
*[[Cikloni]]
[[Kategoria:Gjeografi]]
[[bat-smg:Anticėkluons]]
[[bg:Антициклон]]
[[bn:প্রতীপ ঘূর্ণিঝড়]]
[[ca:Anticicló]]
[[cs:Anticyklóna]]
[[da:Anticyklon]]
[[de:Hochdruckgebiet]]
[[el:Πεδίο υψηλού βαρομετρικού]]
[[en:Anticyclone]]
[[eo:Kontraŭciklono]]
[[es:Anticiclón]]
[[et:Antitsüklon]]
[[eu:Goi presio gune]]
[[fa:واچرخند]]
[[fi:Korkeapaine]]
[[fr:Anticyclone]]
[[gl:Anticiclón]]
[[he:אנטי ציקלון]]
[[hr:Anticiklona]]
[[hu:Anticiklon]]
[[it:Anticiclone]]
[[ja:高気圧]]
[[kk:Антициклон]]
[[ko:고기압]]
[[lt:Anticiklonas]]
[[lv:Anticiklons]]
[[nl:Hogedrukgebied]]
[[nn:Antisyklon]]
[[no:Antisyklon]]
[[pl:Antycyklon]]
[[pt:Anticiclone]]
[[ro:Anticiclon]]
[[ru:Антициклон]]
[[simple:Anticyclone]]
[[sk:Tlaková výš]]
[[sl:Anticiklon]]
[[sv:Högtryck]]
[[tr:Yüksek basınç]]
[[uk:Антициклон]]
[[zh:反气旋]]