Ndryshimi mes inspektimeve të "Arseniku"

10 bytes removed ,  10 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (roboti ndryshoj: ml:ആർസെനിക്)
'''Arseniku''' është element kimik me simbolin '''As''' ka numrin atomik 33. Arsenik u zbulua nga [[Albertus Magnus]] në vitin [[1250]]. [[Masa atomike]] e Arsenikut është 74,92. Arseniku është një metaloid shumë i helmueshëmhelmuesshumeshumë modifikimeforma alotropike. Arseniku dhe komponimet e tij përdoren për prodhimin e pesticideve, herbicideve, insekticideve dhe në helme të ndryshme.
I pastër në natyre ekziston ne dy forma : arseniku gri, me karakteristika metalike dhe arseniku i verdhë, me karakteristika jometalike. Arseniku gri është i qëndrueshëm ne temperature te ambientit. Arseniku i verdhë formon molekula As4, me strukture analoge me P4. Kur arseniku shtohet ne lidhjet metalike ato bëhen më rrezistente.
Anonymous user