Ndryshimi mes inspektimeve të "Anticikloni"

19 bytes added ,  9 vjet më parë
v
roboti shtoj: bs:Anticiklona
v (roboti shtoj: bs:Anticiklona)
 
'''Anticikloni''' është hapësirë me shtypja atmosferike të lartë në krahasim me rrethinën. Shënohet me shkronjën V ( ose A). Ajri në këtë hapsirë rrymon nga brendia ne dretim nga jasht dhe nga shtresat e larta të atmosferës në drejtim të sipërfaqës sëë Tokës. Me rastin e lëshimit të ajrit ai nxehet. Anticiloni sjell thatësi dhe shum shpesh mot me diell.
==shih edhe këtë==
*[[Cikloni]]
[[Kategoria:Gjeografi]]
 
[[bat-smg:Anticėkluons]]
[[bg:Антициклон]]
[[bn:প্রতীপ ঘূর্ণিঝড়]]
[[bs:Anticiklona]]
[[ca:Anticicló]]
[[cs:Anticyklóna]]
48.038

edits