Ndryshimi mes inspektimeve të "Platina"

22 bytes removed ,  10 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (roboti shtoj: be-x-old:Плаціна; cosmetic changes)
[[Skeda:Platin 1.jpg|thumb|]]
'''Platini''' është [[metal]] i çmuar shumë i rrëndërëndë, i butë si [[ari]], me ngjyrë hiri në të bardhë, që shkrin në [[temperaturë]] të lartë e nuk [[ndryshk]]et dhe që përdoret për të bërë sende zbukurimi, [[enë kimike]] etj. Simboli kimik i sajtij është [[Pt]] dhe në sistemin periodik radhitet me numrin rrendorrëndor 78.
 
 
 
== Platini ==
Platini është një element kimik me simbolin atomik Pt dhe numrin atomik 78. Në Tabelën Periodike të Elementeve ai është në grupin e 10. I rëndë, i petëzueshëm, i punueshëm, i çmuar, një metal kalimtar i bardhë-gri, Platini është rezistent ndaj gërryerjeve dhe ngjan me disa nga xeherorët e nikelit dhe bakrit nëpër disa depozita native. Platini përdoret për bizhuteri, në pajisjepajisjet laboratorike, lidhjet elektrike, në stomatologji, aparat ei kontrollit të emetimit të makinave. Shufrat e Platinit kanë një kod qarkullimi të vendosur nga ISO (International Organization for Standardization) që është XPT.
 
Platini Pt
 
 
== RrallësiaPlatini dhesi ngjyratmetal ei platinitrrallë ==
Rrallësia e platinit Platini si metal irralle por i çmuar ka shkaktuarbërë që reklamuesit ta bashkojnë atë me luksin dhe pasurinë. Kartat e kreditit të platinit kanë privilegje më të mëdha se ato të arit. Dhuratat e platinit janë më të shtrenjtat, të radhitura sipër arit,argjendit dhe bronxit por poshtë diamantit. Për shembull në SHBA një album muzikor që ka shitur më shumë se 1.000.000 kopie do të çertifikohet si PLATIN, ndërsa një album që ka shitur më shumë se 10.000.000 kopie do të çertifikohet si DIAMANT. Edhe disa produkte si, siç janë automjetet me një ngjyrë gri në të bardhë identifikohen si PLATIN. Platini konsiderohet si metal i çmuar, megjithëse përdorimi i tij nuk është i zakonshëm sa ari dhe argjendi. Skeleti i kurorës së Mbretëreshës Elizabet Mbretëreshës Nënë, prodhuar për kurorëzimin e saj si bashkëshorte e Mbretit George i VI, është bërë prej platini. Ishte kurora e parë Britanike që është bërë prej këtij metali të veçantë.
Një monedhë e Jugosllavisë dhe një 100$ Amerikanë prej PLATINI
Anonymous user