Ndryshimi mes inspektimeve të "Kalcium"

8 bytes removed ,  11 vjet më parë
v
roboti ndryshoj: it:Calcio (elemento); cosmetic changes
v (roboti ndryshoj: it:Calcio (elemento); cosmetic changes)
== Histori ==
 
[[FiguraSkeda:Calcium_unter_Argon_Schutzgasatmosph%C3%A4re.jpg|thumb|Kalcium i pastër]]
 
Emri "Kalcium" rrjedh nga fjala [[latine]] '''calx'''-gelqere. Kalciumi i pastër u zbulua në vitin 1808 nga Sir [[Humphry Davy]] duke bërë avullimin e [[Hg(ZHIVËS)]] dhe nga elektroliza e bërë u përfitua [[amalgami i kalciumit]].Ai mund të përfitohet edhe me elektrolizen e klorurit te kalciumit te shkrirë.
{{Sistemi periodik}}
{{Elementet kimike}}
[[Category:Elemente kimike]]
 
kalciumi ne natyre muk gjendet ne forme te lirë por ne forme komponimeve si :karbonat kalciumiCaCO3,si sulfat kalciumi CaSO4 SI GIPS CaSO4*2H2O. MUNGESA E KALCIUMIT NE ESHTRA manifestohet me semundjen e quajtur RAHITIS.
mgi gjitha e perqon elekrtricitetin dhe nxetesine
 
[[CategoryKategoria:Elemente kimike]]
 
[[af:Kalsium]]
[[io:Kalcio]]
[[is:Kalsín]]
[[it:Calcio (elemento chimico)]]
[[ja:カルシウム]]
[[jbo:bogjinme]]