Dallime mes rishikimeve të "Lumi La Plata"

1.316 bytes added ,  11 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (La Plata ( Lum) u zhvendos tek La Plata (lum). Arsyja)
[[Figura: River Plate.jpg |thumb|right|300px| grykëderdhja e lumit La Plata]]
'''La Plata''' është sistemi i dytë lumor për nga madhësisa në [[Amerika Jugore|Amerikën Jugore]]. Këtë sistem e përbëjnë lumenjtë Parana, Paraguaji, dhe Uruguaji të cilët derdhen në La Platë ( lum i Argjend ) siq e ka quajtuar Mangelani në vitn 1519.
 
Në rrjeshën e sipërmme lumenjtë e këtij sistemi janë të shpejtë me pjerrtësi të madhe me pragje dhe katarakte. Në lumen Parana është katarakti më i njohur Stei Kedas ( Sete Quedas) i lartë 114 m
[[Kategoria:Lumenj në Amerikën Jugore]]
[[ast:Ríu de La Plata]]
[[gn:La Plata]]
[[bn:রিও দে লা প্লাতা]]
[[br:Río de la Plata]]
[[bg:Ла Плата]]
[[ca:Riu de la Plata]]
[[cy:Río de la Plata]]
[[da:Río de la Plata]]
[[de:Río de la Plata]]
[[et:La Plata laht]]
[[es:Río de la Plata]]
[[eo:Plata-Rivero]]
[[ext:Riu la Prata]]
[[eu:Río de la Plata]]
[[fa:ریو دلا پلاتا]]
[[fr:Río de la Plata]]
[[ko:라플라타 강]]
[[hi:रियो डि ला प्लाटा]]
[[hr:La Plata (estuarij)]]
[[id:Rio de la Plata]]
[[it:Río de la Plata]]
[[he:ריו דה לה פלטה]]
[[sw:Rio de la Plata]]
[[la:Fluvius Argenteus]]
[[lt:La Plata (estuarija)]]
[[lij:Río de la Plata]]
[[hu:Río de la Plata]]
[[nl:Río de la Plata]]
[[ja:ラプラタ川]]
[[no:Río de la Plata]]
[[oc:Arriu de la Plata]]
[[pl:La Plata (estuarium)]]
[[pt:Rio da Prata]]
[[ru:Ла-Плата (эстуарий)]]
[[sk:La Plata (ústie)]]
[[sl:Río de la Plata]]
[[sr:Рио де ла Плата (естуар)]]
[[fi:Río de la Plata]]
[[sv:Río de la Plata]]
[[tl:Rio de la Plata]]
[[th:แม่น้ำริโอเดอลาพลาตา]]
[[tr:Río de la Plata]]
[[uk:Ла-Плата (річка)]]
[[vi:Sông La Plata]]
[[zh:拉普拉塔河]]