Ndryshimi mes inspektimeve të "Kapadokia"

32 bytes removed ,  10 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (roboti shtoj: de:Kappadokien)
Kapadokia (Kapadokya në gjuhën turke, greke Καππαδοκία, njerëzimi kishte vendosur)
është një rajon në Evropën Qendrore Anadoll në Turqi.
Zona, e njohur si Kapadokia, përfshin sot
Një nga vendet më të famshëm është Göreme, me të butë e saj nga shtuf
kisha i latuar shpellë. Göreme konsiderohet si zemra e Kapadokia,
vendosur atje kompleks unik me shkëmbinj ishteu perfshi
UNESCO World Heritage Site në 1985 caktuar [1]. Një tjetër karakteristikë e veçantë
një numër i madh i qyteteve nëntokësore, më e famshme dhe Kaymaklı Derinkuyu
[2], të cilat janë zbuluar nga arkeologët që nga viti 1960.
Anonymous user