Ndryshimi mes inspektimeve të "Cruzeiro Esporte Clube"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
{{Infobox klub futbolli
| clubname = Cruzeiro |
| image =
| current = Cruzeiro Esporte Clube season 2010 |
| fullname = Cruzeiro Esporte Clube|
| nickname = ''A Raposa'' (The Fox) <br> ''Azuis Celestes'' (Celestial Blues) <br> ''La Bestia Negra'' (The Dark Beast) |
| founded = 1921 as ''Palestra Itália'' |
| ground = [[Mineirão]]<br/>[[Pampulha]]<br/>[[Belo Horizonte]] |
| capacity = 75,000 |
| chrtitle = President |
| chairman = {{flagicon|Brazil}} [[José Perrella de Oliveira Costa|"Zezé Perrella"]] |
| manager = {{flagicon|Brazil}} [[Adílson Dias Batista|Adílson Batista]] |
| league = [[Campeonato Brasileiro Série A]] |
| season = [[Campeonato Brasileiro Série A 2009|2009]] |
| position = [[Campeonato Brasileiro Série A]], 4th |
| pattern_la1=
| pattern_b1=_thinwhitesides
| pattern_ra1=
| pattern_sh1=_blue stripes
| pattern_so1=_whitehorizontal
| leftarm1=0434AA
| body1=0434AA
| rightarm1=0434AA
| shorts1=FFFFFF
| socks1=0434AA|
| pattern_la2=_borderonwhite
| pattern_b2=_thinsidesonwhite
| pattern_ra2=_borderonwhite
| pattern_sh2=_white stripes
| pattern_so2=_blackvertical
| leftarm2=0434AA
| body2=0434AA
| rightarm2=0434AA
| shorts2=0434AA
| socks2=0434AA
| pattern_la3=
| pattern_b3=_amber_sleeve_seams
| pattern_ra3=
| pattern_sh3=_white stripes
| leftarm3=0000FF
| body3=0000FF
| rightarm3=0000FF
| shorts3=0000FF
| socks3=0000FF
|}}
'''Cruzeiro Belo Horizonte''' (zyrtarisht : ''Cruzeiro Esporte Clube'') është një klub futbolli nga Belo Horizonte, kryeqytetin e shtetit Minas Gerais të Brazilit dhe është bërë i njohur mirë për ekipin e futbollit. Fituesit Cruzeiro përfshijnë dy Copa Libertadores, një kampionëve Brazilian kombëtar të futbollit të vitit [[2003]] dhe fitues të shumta filxhan. Cruzeiro klasë është një nga vetëm tre klube në Brazil kanë qenë gjithmonë të parë në shkallë kombëtare.
 
29

edits