Ndryshimi mes inspektimeve të "Xheladin Rumiu"

5 bytes removed ,  10 vjet më parë
v
roboti ndryshoj: ku:Celaledîn Rûmî; cosmetic changes
v (roboti ndryshoj: sk:Džalál ad-Dín Rúmí)
v (roboti ndryshoj: ku:Celaledîn Rûmî; cosmetic changes)
[[Skeda:Ad-Din_Rumi.jpeg|thumb|right|300px|Rumi]]
'''Xhalal ad din Muhamed Rumi''', i quajtur '''Mevlana''' ka lindur më [[30 shtator]] [[1207]] dhe ka vdekur më [[17 dhjetor]] [[1273]], ka qenë poet, jurist dhe teolog persian.
 
Ka lindur në [[Balh]] sot në [[Afganistani|Afganistan]]), dhe vdiq në [[Коnja]] (në Turqi. Poezitë e tij janë të shkruara në persisht dhe lexohen gjithandej në [[Iran]], [[Afganistan]], [[Тaxhikistan]], [[Uzbekistan]], ndërsa të përkthyera në [[Тurqi]], [[Аzerbejxhan]], [[ShBA]] dhe në Azinë jugore. Ai ka jetuar në kohën e Selxhukëve ai përveç në persisht ka shkruajtur edhe në arabisht greqisht dhe në turqisht.
 
Vlerat e Rumit i tejkalojnë kufijt nacional dhe etnik gjatë shekujve ai ka pasur ndikim të madh në poezinë persiane, urdu dhe në poezinë turke. Poezitë e tij janë përkthyer në shumë gjuhë të botës.
 
[[Kategoria:Juristë]]
[[kk:Руми, Жалаладдин]]
[[ko:루미]]
[[ku:CelaleddînCelaledîn Rûmî]]
[[mk:Џалалудин Руми]]
[[ml:റൂമി]]